שטר משכנתא

שטר משכנתא

שטר משכנתא

כל כך הרבה שלבים יש בתהליך של לקיחת משכנתא ורובם לא תמיד ברורים עבור הלווה עצמו. אל לנו לשכוח שמשכנתא היא הלוואה מאוד גדולה על נכס נדל"ן ולכן יש פה דיוקים רבים לפרטי פרטים. מדובר בעסקה נפוצה מצד אחד אבל גם מורכבת למדי ובכדי ששני הצדדים בתהליך- הצד המלווה והצד הלווה יהיו בטוחים יש צורך במסמכים ספציפיים, ערבויות ובטחונות. אחד מאותם מסמכים ספציפיים הוא שטר משכנתא, עליו כל אדם שלוקח משכנתא צריך לחתום.

שטר משכנתא – זו לא המלצה זו חובה:

חתימה על שטר משכנתא היא כאמור אחד השלבים בתהליך של המשכנתא. מדובר בסוג של חוזה בין הבנק המלווה לבין הלווה והוא איננו המלצה אלא חובה. לא ניתן לשלב על השלב של חתימה על שטר משכנתא, שלב שמגיע לאחר בחירת מסלול המשכנתא המתאים עבורכם וסגירת כל הפינות והאישורים מול הבנק. הוא בעצם מהווה הסכם ערבות כתוב. 

הבנק המלווה הוא זה שמייצר את השטר עצמו ומדובר באינטרס שלו יותר מאשר של הלווה עצמו. השטר הוא בעצם טופס שהבנק מכין בשלב של לקיחת המשכנתא ומחתים עליו את הלקוח שלוקח את המשכנתא. מדובר בטופס שלו תוקף משפטי וחשוב להתייחס אליו כהסכם לכל דבר.

שטר משכנתא

ניתן לחלק שטר משכנתא לכמה חלקים:

החלק הראשון הוא החלק בו מזהים את בעל המשכנתא. החלק הזה חשוב במיוחד שכן לא תמיד מי שיגור בנכס הוא בעל המשכנתא וקיימים מקרים בהם מי שלוקח את המשכנתא הוא זוג הורים של אחד מבני זוג או מבוגר עבור אחד מהוריו. 

החלק השני הוא אימות החתימה על השטר. לפני החתימה על השטר על עורך הדין או יועץ המשכנתאות שליווי את תהליך לקיחת המשכנתא להסביר ללווה על המשכנתא ועל השטר ולוודא שהוא אכן מבין לפני שהוא חותם.

החלק השלישי הוא החלק הבירוקרטי. בחלק זה יש להחתים את השטר עם חותמת של שטר משכנתא לשכת רישום המקרקעין. חותמת זו היא החותמת הסופית של השטר כלומר של ההסכם.

העלות של הוצאת שטר משכנתא:

כמו כל שלב בתהליך של לקיחת משכנתא גם כאן אל תופתעו מהעובדה שיש אגרה. אמנם הבנק עצמו מייצר את השטר ומעביר אליכם שטר משכנתא מקוון או מודפס ללא עלות אך יש צורך לחתום עליו ולאשר את החתימה במעמד של עורך דין המוסמך לכך ועל פעולה זו יש לשלם עמלה שלרוב מחירה נע בין מאה עשרים שקלים לבין מאה שישים שקלים. יש לשלם את העמלה/אגרה ישירות למשרד המשפטים, כאשר בעת התשלום תדעו מהו המחיר הסופי שעליכם לשלם.

שטר משכנתא

האם אפשר לקבל הנחה על השטר משכנתא?

כמו בכמעט כל אספקט בתחום הבנקאי, אנחנו משלמים על דברים מבלי בכלל לדעת. עצם המודעות לתשלום עבור שטר משכנתא יכול להוביל לסוג של הנחה מהבנק. למעשה, אם לא תנסו להתמקח, כנראה שהבנק לא יבוא מיוזמתו ויציע לכם הנחה מסוימת. למרות שהעלות היא יחסית זניחה לעומת התשלום הכולל של המשכנתא והעלות של פתיחת התיק בבנק, תמיד שווה לנסות. זה בכל זאת כסף לכל דבר שאתם יוכלים להוריד את העלויות שלו באמצעות מיקוח מאוד פשוט.

כמה זמן זה לוקח?

חשוב להבין שההליך של משכנתא לא אמור לקחת כל כך הרבה זמן. במידה והלקוח המבקש את המשכנתא מגיש את כל המסמכים בזמן, לא מחסיר שום מסמכים וכמובן מגיש הכול בצורה מסודרת, אין סיבה שזה ייקח כל כך הרבה זמן בהנחה שאין כרגע עומסים גדולים על הבנק. ההליך של שטר משכנתא נכנס בהליך הכולל של המשכנתא ולכן הזמן שלוקח להוציא אותו ולחתום עליו הוא מספר ימים בודדים בלבד מרגע קבלת האישור העקרוני על המשכנתא עצמה.

שטר משכנתא

האם מומלץ להתייעץ לפני החתימה?

המשכנתא היא אולי העסקה הכי גדולה שאתם הולכים לחתום עליה במהלך כל חייכם. חשוב להבין שהיא הלוואה מדהימה עם הרבה מאוד פלוסים. אך אם מתכננים אותה לא נכון ולא יודעים בדיוק על מה חותמים, זאת יכולה גם להיות עסקה שתשבש מאוד את מהלך חייכם התקין. אם אינכם רוצים לקחת איש מקצוע שילווה אותכם, מומלץ לפחות להתייעץ עם אדם שמבין בנושא על מנת שיסביר לכם בדיוק על מה אתם חותמים ועל מה אתם הולכים להתחייב. אם אתם מחפשים איש מקצוע להתייעץ איתו, אתם מוזמנים ללחוץ כאן, לשאלון משכנתא מתקדם, להשאיר מספר פרטים פשוטים, ואנחנו נדאג שיועץ משכנתאות פרטי יחזור אליכם בשיא המהירות.

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים