ריבית פריים משכנתא

ריבית פריים משכנתא

ריבית פריים משכנתא

ריבית פריים משכנתא היא הריבית שנגבית על ידי הבנקים המלווים ללקוחות הבטוחים. כלומר- ברגע שאתם נחשבים ללקוח בטוח יותר עם סיכון קטן יותר, סביר להניח שתקבלו ריבית פריים במסלול המשכנתא שלכם. לרוב מדובר בלקוחות שהינם תאגידים גדולים וחברות גדולות שהסיכוי שלא יעמדו בתנאי ההחזר הוא קטן ביותר. במאמר הקרוב, נפרט יותר לעומק על סוג הריבית הזאת, וניתן מספר טיפים קטנים אך חשובים מאוד שיעזרו לכם לתכנן את המשכנתא המדויקת ביותר עבורכם.

כיצד נקבעת ריבית פריים משכנתא?

פעם בחודש בנק ישראל אוסף את כל הריביות מכל מסלולי המשכנתאות בכל הבנקים ומשקלל אותם. לאחר מכן הבנק מוציא ריבית ממוצעת למשכנתא, כאשר ריבית פריים הינה נגזרת שלה. לצורך חישוב ריבית פריים משכנתא מוסיפים 1.5 % לריבית הממוצעת של בנק ישראל .

נכון לחודש פברואר 2022 ריבית פריים משכנתא עומדת על 1.6 % שכבר מהווה תוספת לריבית שנקבעה על ידי בנק ישראל בחודש זה. במידה והבנק יעלה את הריבית הממוצעת בחודש הבא או לאחריו ריבית הפריים תעלה בהתאם גם היא. חשוב מאוד להתעדכן בריבית הזו מפני שהיא מאוד תנודתית ויכולה להשתנות מקצה לקצה תוך זמן (יחסית) קצר.

 

ריבית פריים משכנתא

ריבית פריים משכנתא- למה זה חשוב לנו לדעת?

משכנתא שניתנת עם ריבית פריים הינה משכנתא שהריבית שלה כאמור תלויה בגובה הריבית הממוצעת במשק. ככל שהריבית הממוצעת גבוהה יותר, ריבית פריים משכנתא גבוהה יותר וההחזרים החודשיים גבוהים יותר. ולהיפך- ככל שהריבית הממוצעת במשק הינה נמוכה יותר, משכנתא שמבוססת על ריבית פריים הינה משכנתא משתלמת ביותר. כמו כן במסלול של משכנתא עם ריבית פריים אין קנס על יציאה מהמסלול ולכן ניתן לעבור למסלול אחר במידה והתנאים משתנים לרעה.

למה ריבית פריים משכנתא בכלל משתנה?

עד לפני חמש שנים גובה הריבית לא היה אחיד והוא השתנה באופן תדיר בכיוון מטה. בחמשת השנים האחרונות עומד גובה ריבית פריים על ממוצע של 1.6%. מכיוון שריבית זו היא נגזרת של הריבית של בנק ישראל,  הגורם היחיד שמשפיע על הגובה שלה. אך על הריבית הממוצעת של בנק ישראל משפיעים מספר גורמים:

  1. מטבע השקל אל מול מטבע הדולר- לצורך חיזוק השקל שהינו המטבע המקומי אל מול הדולר בנקר ישראל נוטה להעלות את הריבית.
  2. השפעתה של הכלכלה העולמית- הריביות שנקבעות במדינות שונות בעולם, בעיקר בארצות הברית משפיעות על ההחלטה של בנק ישראל על גובה הריבית.
  3. אינפלציה- כאשר שיעור האינפלציה השנתי גבוה יותר ממש שמצפים לו בנק ישראל מעלה את גובה הריבית, משפיע על הביקוש ומוריד את המחירים.

לכן לפני שמחליטים על איזה מסלול משכנתא הכי כדאי לכם לסגור, בדקו את הריביות המעודכנות ואת רמת הסיכון שלכם כלווים ואם משתלם לכם לקחת משכנתא שמבוססת על ריבית פריים שהיא כאמור משכנתא משתלמת ביותר.

ריבית פריים משכנתא

האם ריבית פריים היא החשובה ביותר?

התשובה היא חד משמעית לא! על מנת לבנות את תמהיל המשכנתא האופטימלי והטוב ביותר עבורכם, עליכם להכיר את כל מסלולי המשכנתא ולדעת בדיוק מה המשמעות של כל אחד מהם. למעשה, תמהיל המשכנתא נבנה מכמה מסלולים, אין לכם את האפשרות לקחת את כל המשכנתא שלכם רק בריבית פריים. גם אם הדבר היה אפשרי, זה היה כרוח בסיכון פיננסי גדול מאוד. למעשה אין מסלול שהוא יותר טוב או פחות טוב מהאחר, כמו שאין בדיוק דבר כזה תמהיל משכנתא אופטימלי. משכנתא טובה, היא משכנתא שתפורה בדיוק למידות הלקוח ועל ידי המסלולים הטובים ביותר עבורו.

האם חשוב לעקוב אחר השינויים בריבית פריים?

לעקוב אחר השינויים של ריבית בנק ישראל היא דבר מאוד מומלץ לעשו, לאו דווקא כאשר זה נוגע במשכנתא האישית שלכם. שינויים בריביות המשק מצביעות על הרבה מאוד דברים כמו מדד המחירים לצרכן, עליות במחירים, הלוואות שונות וכולי. כמובן שאם אתם לקראת לקיחת משכנתא חדשה, שווה לדעת מהי ריבית הפריים נכון להיום ולראות האם זה שווה לקחת משכנתא עם אחוזים גבוהים יותר על המסלול הזה. ואם יש לכם כבר משכנתא והריבית של בנק ישראל היא נמוכה היום, אולי שווה לכם לבצע פעולת מחזור משכנתא על מנת לחסוך הרבה מאוד כסף מיותר שאתם משלמים לבנק שממנו נלקחה המשכנתא.

מקווים שנהנתם!

ריבית פריים משכנתא

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים