מה זה bdi

מה זה bdi

מה זה bdi

רגע לפני שאתם צוללים לתוך עולם מושגי האשראי ומנסים להבין למה הבנק לא מאשר לכם להגדיל את מסגרת האשראי או מה הסיכוי לקבל הלוואה מגוף כזה או אחר, השאלה החשובה ביותר שאתם צריכים עליה תשובה היא מה זה BDI וכיצד היא משפיע על חיינו הכלכליים מקצה לקצה. מזל שאנחנו פה בכדי לענות עליה במאמר הקרוב.

המושג הכי חשוב בתחום האשראי- מה זה BDI?

BDI אלו בעצם ראשי תיבות של שם החברת- ביזנס דאטה ישראל. החברה היא בעצם לשכת אשראי שדרכה הבנקים , חברות האשראי וגופים מלווים נוספים מקבלים את המידע הפיננסי אודות לקוחות פוטנציאליים המעוניינים לקבל אישורים להלוואה או להגדיל את מסגרת האשראי שלהם.

ברגע שמגיע אל אחד מהגופים המלווים לקוח פרטי המעוניין לקחת הלוואה- אותו גוף מלווה בודק את היסטוריית האשראי שלו ופונה לBDI על מנת לקבל את המידע הפיננסי של אותו לקוח. מהנתונים המתקבלים הוא יכול לקבל את ההחלטה אם הלקוח אמין ויכול לעמוד בהחזר ההלוואה בזמן ולפי התנאים, או שיש סיכון גבוה ועדיף לבטל את ההלוואה. 

הנתונים המתקבלים מחברת BDI הם- דירוג אשראי, חיווי אשראי ודוח ריכוז נתונים. ואם הבנתם בכללי מה זה BDI אז הנה הסבר קצר על כל אחד מהנתונים האלה:

דירוג האשראי הוא בעצם ציון. כמו שמקבלים ציון על התנהגות או ציון על ידע במבחן- ציון זה הוא הציון שאתם מקבלים על מוסר התשלומים שלכם- אם אתם עומדים בתשלומים בזמן ואין לכם איחורים ופיגורים. לפי ציון זה יקבע גובה הריבית שתשלמו.

חיווי האשראי הוא ההמלצה של חברת BDI עצמה אם מומלץ לקחת סיכון איתכם ולאשר את ההלוואה או לדחות אותה. חיווי שלילי יביאו אוטומטית לפסילת בקשה להלוואה.

דוח ריכוז נתונים הוא דוח שנלקח מתוך מאגר הנתונים של בנק ישראל והוא מרכז את כל נתוני האשראי בשלושת השנים האחרונות שלכם או של כל לקוח פרטי אחר.

מה זה bdi

אז מה זה BDI שלילי?

BDI שלילי זה בעצם שם נרדף לאשראי שלילי. אשראי שלילי מעיד כל כך שמצבכם הפיננסי אינו טוב במיוחד או שאין לכם מוסר תשלומים- ולכן אתם נחשבים ללקוח בסיכון גבוה ויש סיכוי שלא תאושר לכם ההלוואה. בכדי לדעת אם לאדם יש אשראי שלילי יש לבדוק זאת דרך דוח ריכוז נתונים שהוזכר מקודם. ניתן פעם בשנה לקבלו ללא עלות ובמידה ויש צורך להנפיקו בשנית קיימת עלות סמלית. לא ניתן למחוק אשראי שלילי אבל ניתן להתנחם בעובדה שהוא נמחק אוטומטית מהמאגר כל שלוש שנים.

דו"ח ריכוז נתונים אישי מ BDI

דוח זה הוא דוח עצמי שניתן להפיק באופן עצמאי ברשת. עלותו היא סמלית והוא מתמצת את נתוני האשראי האישיים שלכם בצורה הכי ברורה שיש. הנתונים מוצגים בצורה ויזואלית קלה להבנה ואם זה לא מספיק ישנו גם הסבר מילולי שמפרט על הנתונים ומסביר מה הם הגורמים שמשפיעים לרעה על האשראי ומה הם הגורמים שמשפיעים עליו לטובה.

מה זה bdi

מה משפיע על דירוג האשראי?

הגורמים המרכזיים המשפיעים על דירוג האשראי הם התנהלות כלכלית בצורה לא תקינה. למעשה חברות דירוג האשראי בוחנות את ההתנהלות שלנו ונותנות לנו ציון. ככל שההתנהלות הפיננסית היא תקינה יותר, כך למעשה נקבל הלוואות בריביות אטרקטיביות יותר. אך עם ההתנהלות הכלכלית היא אינה תקינה והמקרים הם הרבה יותר שכיחים כמו החזרים בתשלומים, אי עמידה בפרעון הלוואה, הוראות קבע שחזרו, הדירוג יירד ויהיה קשה יותר לקבל הלוואות. 

אפשר לקרוא על כל הגורמים המשפיעים על דירוג האשראי כאן

 

האם אפשר לתקן BDI שלילי?

אז לאחר שהבנתם מזה bdi שלילי, הגיע הזמן לקצת חדשות טובות. הציון הזה לא נשאר לנצח ולמעשה אפשר לתקן אותו אם אתם עומדים בקריטריונים מסוימים. את הבקשה אפשר להגיש לבד ללשכת האשראי ואפשר לעשות זאת באמצעות איש מקצוע על מנת לחסוך הרבה מאוד זמן ובירוקרטיה מיותרת וכמובן לקבל תוצאות טובות יותר. על מנת למצוא חברה המתעסקת בתיקון של bdi שלילי, אתם יכולים ללחוץ על 'שאלון הזכאות' מצד שמאל בעמוד, או ללחוץ ממש כאן, להשאיר מספר פרטים פשוטין ואנחנו נדאג כבר לכל השאר. שיהיה המון בהצלחה!

מה זה bdi

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים