בדיקת bdi

בדיקת bdi

מהי בדיקת bdi ?

אם אתם מתכננים לקחת הלוואה, כל סוג של הלוואה, סביר להניח שנתקלתם במושג 'בדיקת אשראי' או 'בדיקת BDI'. אבל מה זו בכלל הבדיקה הזו? למה היא חשובה ואיך היא קשורה להלוואה שאתם מעוניינים לקחת? וכמובן אם גיליתם שהבדיקה הביאה תוצאות פחות נעימות לעין, כיצד אפשר לשנות זאת (ספוילר! את ה-BDI אפשר לתקן)

בדיקת BDI - מספקת מראה על מצבכם הפיננסי

בדיקת BDI היא בדיקת אשראי שמבוצעת על ידי לשכת האשראי. כאשר אדם כלשהו מעוניין לקחת הלוואה הפרמטר החשוב ביותר לגוף המלווה הוא האם אותו אדם יוכל לעמוד בהחזר ההלוואה. לצורך כך מבצעים בדיקת BDI שמטרתה לספק את כל הנתונים הפיננסיים על אותו אדם ולסייע להגיע להחלטה אם לאשר את ההלוואה או לסרב לה. כמובן שאת הבדיקה כל אדם יכול לבצע בקלות וביעילות על ידי אפליקציות פשוטות כגון 'קפטין קרדיט' ולגלות זאת בעצמו. כל מה שעל אותו אדם לעשות זה להוריד את האפליקציה בחנות האפליקציות, להכניס את מספר תעודת הזהות שלו, ולהמתין לתוצאות.

מה אפשר ללמוד מבדיקת BDI:

בדיקת אשראי זו מספקת שלושה נתונים עיקריים לגופים המעוניינים לספק הלוואה (בנקים, חברות אשראי, חברות ביטוח וגופים פרטיים נוספים). שלושת הנתונים הם- דירוג האשראי חיווי האשראי ודו"ח ריכוז נתוני אשראי. לכל אחד מהנתונים האלה חשיבות רבה לצורך קבלת ההחלטה אם לאשר את ההלוואה או לסרב לבקשה, ואם כמובן לאשר את ההלוואה אז באילו ריביות. ככל שהלקוח מתנהל בצורה פיננסית תקינה יותר, כך הוא יקבל הלוואות יותר אטרקטיביות מאשר אדם אחר שנחשב בעיני הגורם המממן כלקוח עם פוטנציאל סיכון גבוה.

דירוג האשראי ציון שמתבסס על יכולת ההחזר החודשית של המלווה ועל פיו נקבע הגובה של הריבית

חיווי האשראי- המלצה של לשכת האשראי לגוף המבצע את הבדיקה אם לאשר את הבקשה להלוואה או לדחות אותה.

דו"ח ריכוז נתוני אשראי- דו"ח מרכז של כל הנתונים של המלווה בשלושת השנים האחרונות בנוסף לכל נתוני האשראי של בנק ישראל לתקופה זו.

בדיקת בי די אי

כשמעוניינים לקחת הלוואה- מבצעים בדיקת BDI:

רוב הלקוחות כבר יודעים היום שבכדי להגדיל את הסיכויים שהגוף המלווה אליו פונים יאשר את ההלוואה יאשר אותה- יש לבצע בדיקת BDI טרם הפניה אליו. כיום קיימים לא מעט אתרים המציעים ביצוע של בדיקת BDI ללא עלות וחברות פרטיות המבצעות עבור לקוחות פרטיים ועסקיים בדיקות מקיפות הכוללות- בדיקת דירוג האשראי של הלקוח והזכאות להלוואה. במקביל, עסקים וגופים מלווים יכולים לבקש לבצע בדיקת BDI על מנת לבדוק רגע פיננסי של לקוחות פוטנציאליים , ללמוד על יכולת ההחזר שלהם ולהימנע ממתן הלוואה ללקוחות בעייתיים עם נתוני אשראי שמוכיחים זאת.

בדיקת BDI היא מאוד חשובה

בדיקת אשראי חשובה מאוד לביצוע עבור שני הצדדים- הלווה והמלווה שכן היא מספקת תמונה מלאה ודו"ח מקיף לגבי כל נתוני האשראי והכי חשוב- יכולת ההחזר החודשית של הלקוח המעוניין בהלוואה. בדיקה זו מתאימה ללקוחות פרטיים המעוניינים להגיש בקשה לצורך קבלת כל סוג של הלוואה, לחברות פרטיות ולארגונים ציבוריים שמעוניינים לבדוק את האשראי של הלקוחות שלהם ולקבל החלטות לגבי אישור הלוואות. חשוב לזכור שלא מספיק לקבל את הדו"ח והנתונים ולהגיש בקשה להלוואה בתקווה שתאושר, אלא לקחת ייעוץ פיננסי מקצועי שיעזור לשפר את ציוון האשראי ולהגדיל את הסיכויים לאישור ההלוואה, במקביל ללמידת התנהלות פיננסית נכונה.

כיצד בדיקת BDI יכולה להשפיע?

כמו שציינו מקודם, אם ביצעתם בדיקה של דירוג האשראי שלכם ויצאתם עם ציון גבוה, כנראה שלא תרגישו זאת יותר מידי במהלך חייכם. אך עם הציון שקיבלתם לא היה גבוה, יהיה לכם קושי גדול בלקבל הלוואות בריביות אטרקטיביות, ובמקרים מסוימים לא תוכלו לקבל הלוואה כלל וכלל. ישנם גם הרבה מאוד מקרים בהם לא תוכלו להשכיר מקום למגורים באזור אטרקטיבי במרכז הארץ. זאת מפני שמשכיר הדירה גם יראה בכם לקוח עם סיכון גבוה במיוחד. ישנם גם מקומות עבודה שלא יקבלו אותכם לעבודה (פחות נפוץ אבל קורה).

האם בדיקה שלילית נשארת לנצח?

ועכשיו קצת בשורות טובות! חשוב מאוד לציין שאת דירוג האשראי ניתן לתקן. זה לא כתם שנשאר לנצח נצחים וישפיע עליכם כל הזמן. אפשר בכל עת להגיש בקשה ללשכת האשראי על מנת שיתקנו לכם את דירוג האשראי. כמובן שיהיה עליכם לעמוד בקריטריונים מסוימים על מנת שהבקשה שלכם באמת תאושר. חשוב מאוד לשים לב לפרטים האלה מפני שישנם הרבה מאוד מקרים שיש כשל בנתונים ודירוג האשראי נפגע ללא סיבה. במקרים כאלו אם תסבו את תשומת ליבם של הגורמים הנכונים, הדירוג יתוקן מיידית.

בדיקת BDI עם גורם מקצוע

כמעט בכל תחום, כאשר מבצעים את הבדיקה עם גורם מקצועי, הסיכויים שלכם לשיפור אמיתי ומהיר של הדירוג רק הולך וגדל. אבל חשוב לדעת עם איזה גורם מקצועי לבצע זאת, מפני שכיום בשוק ישנם הרבה מאוד חברות לא מקצועיות שבמקרים מסוימים יכולים להשאיר את הלקוח עם נזק גדול מאוד. על מנת להגיע לגורם המקצועי הטוב ביותר עבורכם, לחצו על 'שאלון הזכאות' מצד שמאל של העמוד או כאן, ואנחנו נדאג להעביר את הפנייה שלכם לגורם מקצועי ואמין שיעזור לכם לבצע בדיקת BDI וכמובן לתקן אותה במידת הצורך. שיהיה המון בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים