3 שלבים לניוד קרן השתלמות

ניוד קרן השתלמות

ניוד קרן השתלמות

קרן השתלמות היא משמשת כתוכנית חיסכון כללית לטווח הקצר והיא מתאימה לעובדים שכירים ולעובדים עצמאיים. הרווחים של קרן ההשתלמות פטורים ממס רווחי ההון (25%), כך שההשקעה בה משתלמת מאוד. אם אתם עובדים במקום עבודה מסודר ועמיד, אז סביר מאוד להניח שיש לכם אחת (או כמה) שהמעסיק שלכם פתח לכם. אם אתם עצמאים, כדי לכם למהר ולפתוח אחת כזאת, מפני שזאת אחת הדרכים היעילות ביותר לקבל זיכויי במס הכנסה בסוף שנה. אך אם קרן ההשתלמות לא נותנת תשואות מרשימות, האם אפשר לבצע הליך של ניוד קרן השתלמות? במאמר הקרוב אנחנו הולכים לעשות קצת סדר בנושא וכמובן ניתן לכם כמה טיפים מנצחים שיעזרו לכם למצוא את קרן ההשתלמות הטובה ביותר עבורכם.

ניוד קרן השתלמות - איפה זה מנוהל בכלל?

את קרן ההשתלמות ניתן לנהל בבנק, בחברת הביטוח או באחד מבתי ההשקעות. כל אחד מאלה יגבה עבור ניהול הקרן דמי ניהול (עמלת ניהול) והוא מחויב בכל שנה לשלוח בדואר דוח שנתי המפרט את ההישגים (התשואה) שעשתה הקרן בשנה החולפת. 

אך מה קורה כאשר אינכם שבעי רצון מניהול הקרן ואתם רוצים להעביר אותה לגוף מנהל אחר? אז מתחיל תהליך הנקרא ניוד קרן השתלמות. לכאורה נראה כי כל מה שצריך לעשות הוא רק להרים את הטלפון לנציג השירות ולעשות העברה של הכספים, אך למעשה יש לבדוק מה מפסידים כמעבירים את הכסף ומה מרוויחים בגוף הניהול החדש, כמו שנבין בהמשך המאמר.

ניוד קרן השתלמות

מדוע לבצע ניוד של קרן השתלמות?

קיימות שתי סיבות עיקריות לניוד קרן השתלמות. הסיבה הראשונה היא גביית דמי ניהול גבוהים. דמי הניהול של קרנות השתלמות מחושבים כאחוז מסוים מסך הכסף שהצטבר בקרן. כלומר, ככל שיש בקרן ההשתלמות  יותר כסף כך דמי הניהול הניהול יהיו גבוהים יותר ולמעשה "העמלה" שאתם משלמים על ניהול קרן ההשתלמות תהיה גבוה יותר. יתכן וניוד קרן השתלמות אל גוף ניהול אחר יוביל להוזלת דמי הניהול ויחסוך לכם בעלויות לאורך זמן. תמיד מומלץ להתעדכן איזה גוף מביא עבור לקוחותיו את התשואות הטובות ביותר עבור הכסף והחסכונות של הלקוחות.

ניוד קרן השתלמות - סיבה שניה

הסיבה השניה לניוד קרן השתלמות היא תשואות נמוכות. כל משקיע רוצה שהכסף שלו יצמח ויגדל. שוק ההון יודע עליות ומורדות, אך כאשר לאורך תקופה ארוכה התשואה על הכסף שהצטבר בקרן ההשתלמות היא נמוכה או במגמת ירידה, מומלץלבדוק גוף ניהול אחר שיביא לתשואה גבוהה יותר..

חשוב לדעת – ניוד קרן השתלמות אינו כרוך בתשלום מס! מה שהופך את ההליך ליותר אטרקטיבי. ובעידן טכנולוגי כמו שאנו חיים בו היום, תתפלאו לגלות שההליך הוא לא כל כך מסובך כמו שהוא נשמע בפועל.

ניוד קרן השתלמות

3 שלבים לניוד קרן השתלמות

ניוד קרן השתלמות הוא תהליך בירוקרטי הכרוך במילוי טפסים רבים. אם זה הדבר שמרתיע אתכם מלבצע ניוד חשוב שתדעו כי נציגי הגוף המנהל החדש שתבחרו לניהול קרן ההשתלמות ישמחו לעזור לכם במילוי הטפסים ואולי אף יסכימו לעשות זאת ללא תשלום נוסף. 

  1. השוו בין חלופות – לפני שאתם מניידים את קרן ההשתלמות, חשוב שתבדקו מראש מהן האפשרויות האחרות העומדות בפניכם. בידקו את התשואות ואת דמי הניהול שמעניקים החברות המתחרות בשוק. אם אתם לא בטוחים התייעצו עם סוכן ביטוח, יועץ פנסיוני או יועץ השקעות האם ניוד קרן השתלמת הוא הדבר הנכון עבורכם. 
  2. קרן השתלמות חדשה – ניוד קרן ההשתלמות כולל פתיחת קרן השתלמות חדשה בגוף המנהל החדש לאחר מילוי טפסי מעבר.
  3. סגירת קרן השתלמות ישנה – הגוף המנהל החדש יפנה בשמכם אל החברה הקודמת שניהלה את קרן ההשתלמות ויבקש ממנה להעביר לידיו את הכסף. 

ניוד קרן השתלמות - איך יודעים היכן הן נמצאות?

כמו שכבר ציינו בתחילת המאמר, אם עבדתם בכמה מקומות עבודה מסודרים ועמידים, ישנה סבירות לא קטנה בכלל שהמעסיק שלכם פתח לכם קרן השתלמות ובה הוא הפקיד כסף בכל חודש. אם אכן זה קרה, כנראה שיש לכם "כסף אבוד". על מנת לגלות האם יש לכם כספים אבודים לפני שאתם עושים הליך של ניוד קרן השתלמות, אתם צריכים לבצע הליך של מסלקה פנסיונית. מסלקה פנסיונית זה למעשה דו"ח מרוכז אשר מראה לכם היכן נמצאים כל החסכונות שלכם אשר מנוהלים על ידי גופים שונים. כמובן שהדו"ח מראה עוד נתונים פיננסים.

~ אם אתם רוצים להכיר יותר לעומק את הנושא – לחצו כאן ~

ניוד קרן השתלמות

זקוקים לאיש מקצוע שיעשה זאת עבורכם?

הליך של ניוד קרנות השתלמות צריך להיעשות ללא ספק על ידי איש מקצוע, אלה אם כן אתם שוחים בתחום, מצליחים לזהות מגמות בשוק, וכמובן להבין איך הכסף שלכם יכול לעבוד בצורה המיטבית ביותר עבורכם. אם אתם לא שוחים בחומר, ההמלצה היא לא לנחש וכמובן לתת לאיש מקצוע לעשות זאת עבורכם. אם אתם מחפשים איש מצקוע אמין ומקצועי מהתחום הפנסיוני, אנחנו מזמינים אתכם ללחוץ ממש כאן, לענות על מספר שאלות קצרות ופשוטות, ואנחנו נדאג שאיש מקצוע יחזור אליכם על מנת לעשות לכם סדר פיננסי מקצועי ויעיל.

שיהיה המון בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים