מס על קרן השתלמות ב-2023

מס על קרן השתלמות

מס על קרן השתלמות

קרן השתלמות הינה מכשיר פיננסי לחיסכון בעל יתרון משמעותי לעומת מכשירים פיננסיים אחרים והוא משיכת הכספים ללא מס. אך על מנת לפדות את הכסף ללא תנאי, יש להמתין עד שקרן ההשתלמות צברה ותק של 6 שנים לפחות. במידה ותרצו לבצע משיכת כספים לפני שקרן ההשתלמות צברה ותק תחויבו במס בגובה של  47%. מס על קרן השתלמות הוא זהה גם לשכירים וגם לעצמאים. יש לתכנן את ההפקדות והמשיכות שלו מרגע פתיחת הקופה וכמובן לנסות לצפות את העתיד והתוכניות הפיננסיות שלכם (כמובן כמה שניתן). במאמר הקרוב אנחנו נעסוק בהרחבה על הנושא עצמו, וכמובן ניתן כמה טיפים מרכזיים שיעזרו לכם לנהל את הכספים שלכם בצורה המיטבית והמקצועית ביותר. קריאה מהנה!

מס על קרן השתלמות - מתי ניתן לפדות את הקרן ללא מס?

קיימים 3 מצבים בהם ניתן לפדות את החיסכון ללא מס על קרן השתלמות: 

  1. כאשר משיכת הכספים נעשית על מנת לממן לימודים או השתלמות, ניתן לבצע את המשיכה ללא מס ובתנאי שקרן ההשתלמות צברה ותק של 3 שנים.
  2. כאשר בעליה של קרן ההשתלמות הגיע אל גיל הפרישה, ניתן לבצע את המשיכה ללא מס ובתנאי שקרן ההשתלמות צברה ותק של 3 שנים. 
  3. כאשר בעליה של קרן ההשתלמות נפטר. במידה ובעל קרן ההשתלמות רשם מוטבים בעת שחתם על מסמכי פתיחת הקרן, הם יוכלו לפדות את הכסף שנצבר באופן מיידי וללא קשר לותק שצברה קרן ההשתלמות.
מס על קרן השתלמות

רוצים להימנע ממס על קרן השתלמות?

כמובן שעל מנת לפדות את הכסף ללא מס, יש למלא את הטפסים הרלבנטיים ולהגיש אותם לחברה המנהלת את הקרן ההשתלמות. יתכן כי תידרשו להמציא מסמכים המצדיקים את הבקשה כגון אסמכתא על רישום למוסד לימודים, תעודת פטירה וכדומה. תעשו את המחקר הזה לפני שאתם מגישים את הבקשה על מנת שהכול יהיה מסודר בצורה מקצועית, וכמובן על מנת לחסוך לעצמכם כמה שיותר זמן. הרי סביר להניח שבסופו של דבר אתם תיאלצו להמציא את הטפסים הללו. אז לא חבל על הזמן שלכם? תבואו מוכנים מבעוד מועד!

ומי שלא יכול לחכות וצריך למשוך את הכסף עם מס על קרן השתלמות?

היות ומשיכת הקרן לפני הזמן גוררת תשלום מס על קרן השתלמות, קיימת אפשרות נוספת לקבל מימון באמצעות קרן השתלמות – הלוואה כנגד קרן השתלמות. בהלוואה כזו, לווים את הסכום הדרוש מהחברה המנהלת את קרן ההשתלמות ומחזירים אותו לאחר שקרן ההשתלמות נפתחה. 

מדוע כדאי להלוות כסף מקרן ההשתלמות? מפני שתנאי ההלוואה והריביות שמציעים ללווה הן זולות יותר בהשוואה לריביות המוצעות בבנק. הריבית בהלוואה כנגד קרן השתלמות נקבעת על ידי הגוף הפיננסי המנהל את הקרן ההשתלמות. לרב ההלוואה תהיה עם ריבית קבועה בעלת הצמדה למדד או ריבית פריים ללא הצמדה למדד. מומלץ לבדוק את הנושא הזה לעומק במידה ואתם צריכים הלוואה ללא קשר למשיכת כספים מקרן ההשתלמות שלכם. זוהי הלוואה אשר יכולה להיות אטרקטיבית במיוחד.

מס על קרן השתלמות

ומה עושים עם הקרן לא נזילה?

במידה וקרן ההשתלמות צברה ותק נמוך מ- 6 שנים תחושב הקרן כקרן לא נזילה, ולכן תהיה אפשרות לקחת הלוואה בסכום שלא יעלה על מחצית מגובה הסכום (50%) שנצבר בקרן עד כה. 

במידה וקרן ההשתלמות צברה ותק גבוה מעל ל – 6 שנים תחשב הקרן כקרן נזילה ולכן תהיה אפשרות  לקחת הלוואה בסכום שלא יעלה על  80% מהסכום שנצבר בקרן. 

את ההלוואה ניתן לקחת לטווח הקצר הבינוני – עד 7 שנים או 84 חודשים. לרוב זוהי הלוואה אשר מתחילה בריבית של פריים + 0.5%. זאת אחת הסיבות שההלוואה הזאת היא בין האטרקטיביות בשוק.

לסיכום לגביי מס על קרן השתלמות

קרן השתלמות מהווה קרן חיסכון לטווח הקצר ורבים נעזרים בה על מנת לחסוף כסף לחופשה אקזוטית, שיפוץ הבית או מימון אירוע משפחתי. במידה ואין אפשרות לפדות את הכסף ללא מס, מומלץ לקחת הלוואה כנגד קרן ההשתלמות. או לחפש תחלופות אחרות. עצם הקיום של קרן השתלמות נותנת הטבות מס וכמובן שהתשואות בה יכולות להיות גבוהות במיוחד ומאוד משתלמות לטווח הבינוני. אם אתם רוצים למשוך את החיסכון ללא מס על קרן השתלמות, תחפשו חלופות אחרות ותשאירו את האופציה הזאת כדבר האחרון שאתם יכולים לעשות. בסופו של דבר אם אתם באמת זקוקים לכסף, תעשו זאת.

מס על קרן השתלמות

לא בטוחים מה נכון עבורכם? התייעצו עם איש מקצוע

במידה ואתם זקוקים לכסף במיידי לכל מטרה, בין אם זה לעזור לילדים, לקנות רכב חדש, לשפץ וכו' ואתם מבינים שאתם הולכים לשלם מס על קרן השתלמות והלכתם קצת לאיבוד בין כל שאר האלטרנטיבות העומדות בפניכם, אנחנו נמליץ לכם לדבר עם איש מקצוע מהתחום הפנסיוני שיעשה לכם קצת סדר בכל נושא ושיפתח בפניכם את האופציות העומדות בפניכם. כמובן עליו להסביר לכם מהן ההשלכות וההטבות של כל מהלך שאתם מעוניינים לעשות, ולעזור לכם להבין מה הטוב ביותר עבורכם. אם אתם מחפשים איש מקצוע מומחה, אתם מוזמנים ללחוץ ממש כאן, לענות על מספר שאלות קצרות, ומומחה מהתחום הפנסיוני יחזור אליכם בשיא המהירות.

שיהיה לכם הרבה בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים