מאי 2022 – אושר צעד משמעותי להוזלת המשכנתא

הוזלת המשכנתא

האם הצעד הבא יגרום להוזלת המשכנתא?

במאי 2022, ועדת השרים בכנסת אישרה את ההצעה של חבר הכנסת יעקב אשר אשר עתידה לגרום להוזלת המשכנתא הישראל. על פי ההצעה של חבר הכנסת, האחריות הבירוקרטית במקרה של מעבר של משכנתאות מבנק אל בנק אחר, תעבור לבנקים במקום הלקוחות עצמם שהיו חייבים לעשות זאת עד עכשיו, ולבזבז הרבה מאוד זמן יקר ובעיקר הרבה מאוד אנרגיה.

הליך של מחזור משכנתא על סטרואידים

כל מי שעבר הליך של מיחזור משכנתא מבנק לבנק מבין ומכיר את ההליך הבירוקרטי שהוא צריך לעבור. על הלקוח היה צריך להמציא הרבה מאוד מסמכים, לקבוע הרבה מאוד פגישות ולתזז בין הסניפים על מנת להעביר את המשכנתא שלו מבנק אחד אל הבנק האחר. בהרבה מאוד מקרים, הבנקים יודעים איך להקשות על הלקוח, ולשחק מן משחק התשה. לאחר שמחזור המשכנתא אושר, יכולים לעבור מעל ל-30 ימים עד שהלקוח מצליח להעביר את המשכנתא שלו. כאשר הבנקים יהיו אחראים על הבירוקרטיה, יהיה אפשר לצפות שהליך הוזלת המשכנתא של הלקוחות יהיה הרבה יותר מהיר. 

הוזלת המשכנתא

האם ינצלו את הוזלת המשכנתא?

בבוקר יום ראשון בתאריך 15.5.22, אושרה ההצעה בקריאה טרומית. כמו כן על הצעת החוק חתומית גם חבר הכנסת איתן גינזבורג מכחול לבן וחבר הכנסת רון כץ מיש עתיד. המטרה הראשית של ההצעה הזאת היא לעודד את התחרות בין הבנקים וכמובן לתת ריביות הרבה יותר טובות עבור הלקוחות על מנת שלא יעברו בנקים ואכן יתבצע הליך של הוזלת המשכנתא. לפי האישור בכנסת, בנק ישראל יהיה חייב לקדם את ההצעה תוך 4 חודשים מרגע האישור.

כמה לקוחות באמת עוברים בין הבנקים?

אין באמת אדם שלא ירצה לבצע הליך של הוזלת המשכנתא, אך הנתונים בסופו של דבר מראים שלמרות שזה צעד שהוא מאוד כדאי כלכלית, רק אחוז מאוד קטן, כ-5%, אכן מבצע את ההליך של העברת המשכנתא שלו מבנק אחד אל בנק אחר. כמו כן, למרות שרוב המשכנתאות בישראל הן מאוד יקרות, רק כ-20% מהמשכנתאות בישראל אכן ממוחזרות. 

הוזלת המשכנתא

אם הוזלת המשכנתא כדאית? למה לא עושים אותה?

כמו שכבר ציינו מקודם, רק אחוז מאוד קטן מהישראלים שיש להם משכנתא קיימת, הולכים ומבצעים הליך של הוזלת המשכנתא על ידי מחזור. יכול להיות שאותם ישראלים לא באמת מודעים לכך שהם אכן זכאים להוזלה משמעותית, יכול להיות שאין להם את הכוח לעשות את זה, או יכול להיות שאין להם את הידע המספיק על מנת לעשות זאת. בכל אופן מומחים ממליצים לבדוק את המשכנתא בכל שנה לפחות פעם אחת על מנת לבדוק אם היא אכן טועמת את התקופה. אולי עלה המדד? אולי הייתה ירידה בריביות? משכנתא היא לא הלוואה שלא נוגעים בה "ופשוט נותנים לה להיות". היא דורשת בדיקה בכמה עיניים אחת לכמה זמן.

כמה באמת אפשר לחסוך במשכנתא?

הרבה מאוד ישראלים לא מודעים לכך שהם יכולים לחסוך עשרות ועד מאות אלפי שקלים על המשכנתא הקיימת שלהם. השאלה בסופו של דבר תלויה בכמה פרמטרים מאוד עיקריים וחשובים שחשוב שתכירו:

  1. באיזה שנה נלקחה המשכנתא
  2. מה היו הריביות כאשר המשכנתא נלקחה
  3. האם היה שינוי בהכנסה של התא המשפחתי
  4. האם סכום כסף גדול אמור להיכנס
  5. באילו מסלולים המשכנתא נלקחה

בכל אופן ההמלצה היא לבדוק באופן עצמאי את הכדאיות להוזלת המשכנתא או עם איש מקצוע.

 

על מנת לבדוק אופציה להוזלת המשכנתא עם איש מקצוע >> יש ללחוץ כאן

הוזלת המשכנתא

רוצים לבצע הוזלת משכנתא לבד? חשוב שתדעו!

לפני שאתם ניגשים לבנק לבצע הליך של הוזלת המשכנתא באמצעות מחזור, חשוב שתדעו את החומר טוב מאוד ולא להתסמך על כל מילה שהבנקאי אומר לכם. ישנם הרבה מאוד מקרים בהם הבנקים מחייגים ללקוחות שכדאי להם למחזר את המשכנתא. על פניו, זה נראה שהלקוחות אכן משלמים פחות בכל חודש, אך לטווח הרחוק, הבנק מרוויח הרבה יותר כספים על ריביות מצטברות. כמו כן, אל תתעצלו! בצעו מכרז בין כמה בנקים. כמה שזה עצוב להגיד, אפשר להתייחס לזה כמו אל שוק, ההתמקחות באמת עובדת, והבנקים אכן יורידו את יורידו את הריביות על מנת שתהפכו להיות לקוחות משלמים. בסופו של דבר הם ירוויחו, השאלה היא כמה, וזה גם מאוד תלוי בכם.

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים