פתיחת קרן השתלמות ב-2023

פתיחת קרן השתלמות

פתיחת קרן השתלמות

קרן השתלמות דומה מאוד לחיסכון לטווח בינוני (עד 6 שנים). הקרן מיועדת לשכירים, לעצמאיים, לקיבוצים ולמושבים. מדוע כל כך הרבה אנשים מעדיפים להשקיע את כספם בקרן השתלמות? מפני שיש לקרן ההשתלמות הטבות מס גדולות ולמעשה כאשר מושכים את הכסף לא משלמים מס על הרווחים (בניגוד לאפיקי השקעה אחרים). ניתן לבחור בין קרן השתלמות המנוהלת בבנק, בחברת ביטוח או בבית השקעות. כל אחד מגופי הניהול האלה מציע דמי ניהול שונים, מסלולי השקעה מגוונים ורמות סיכון שונות, לכן מומלץ לערוך השוואה בין ההצעות השונות לפני שמשקיעים את הכסף ומבצעים פעולה של פתיחת קרן השתלמות.

איך מבצעים הליך של פתיחת קרן השתלמות

פתיחת קרן השתלמות תלויה בצורת העסקתו של העובד – האם הוא שכיר או עצמאי. במידה ומדובר בעובד שכיר פתיחת קרן השתלמות תלויה בהסכמתו של המעסיק לפתוח קרן השתלמות על שמו של העובד. לאחר שהמעסיק נתן את הסכמתו, בכל חודש יבוצעו שתי הפקדות לקרן ההשתלמות: הפקדה אחת על ידי העובד (סך של עד 2.5% משכרו ולא יותר מ -390 ₪ לחודש) והפקדה שניה על ידי המעסיק (סך של עד 7.5% משכרו של העובד ולא יותר מ – 1180 ₪ לחודש). אם הינכם שכירים, אנחנו יותר מנמליץ לוודא את הדברים הללו על מנת להיות בטוחים שהכספים שמגיעים לכן אכן מופקדים על פי חוק.

פתיחת קרן השתלמות

הליך של פתיחת קרן השתלמות​ לשכירים

על מנת לפתוח קרן ההשתלמות עבור עובד שכיר, העובד עצמו צריך לפנות אל אחד מגופי הניהול למלא טפסים (כמובן) ולהעביר את פרטי קרן ההשתלמות אל המעסיק. המעסיק הוא זה שמבצע את ההפקדה החודשית לקרן ההשתלמות והיא כוללת גם את החלק שלו וגם את החלק של העובד השכיר. מעסיק שלא מעביר את ההפקדה לקרן ההשתלמות בהתאם לקבוע בחוק, עובר עבירה פלילית. לכן חשוב מאוד לוודא שהדברים עוברים כחוק על מנת להימנע מסיטואציות לא נעימות.

הליך של פתיחת קרן השתלמות לעצמאים

במידה ומדובר בעובד עצמאי הוא יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות בכל גוף מנהל שיבחר. נכון לשנת 2023, בכל חודש על העובד העצמאי להפקיד לקרן ההשתלמות סך של עד 4.5% מההכנסה החייבת במס ולא יותר מ – 12,150 ₪ בשנה. על מנת לפתוח קרן ההשתלמות עבור עצמאי יש לפנות אל אחד מגופי הניהול, להציג אישור עוסק מורשה או הכנסות מעסק, למלא טפסים (כמובן) ולהעביר את ההפקדה החודשית על ידי צ'ק או העברה בנקאית בהתאם להנחיות של הגוף המנהל. עד היום, קרן השתלמות לעצמאים נחשבת לאחד מהטבות המס המומלצות ביותר, לכן חשוב מאוד לא לפספס אותה ואכן להפקיד כספים בכל חודש וכמה שאפשר עד שמגיעים לתקרת ההפקדות הפטורות ממס.

פתיחת קרן השתלמות

פתיחת קרן השתלמות - משיכות מהקרן

את הכספים שהופקדו בקרן ההשתלמות ניתן למשוך לאחר שעברו 6 שנים לפחות. יחד עם זאת קיימים מספר מקרים בהם ניתן למשוך את הכסף לפני הזמן:

  • הכסף מיועד למימון השתלמות או לימודים וקרן ההשתלמות צברה ותק של 3 שנים.
  • בעלי קרן ההשתלמות הגיעו לגיל פרישה וקרן ההשתלמות צברה ותק של 3 שנים. 
  • במידה ובעליה קרן ההשתלמות נפטר, ניתן למשוך מייד וללא קשר לותק שצברה הקרן.
 
אם אינכם עומדים באפילו אחד מן הקריטריונים הללו, תיאלצו לשלם מס מסוים או לחילופין למצוא אלטרנטיבות אחרות לכסף אשר נמצא בקרן שלכם. 

 

~ על מנת ללמוד עוד על הנושא אתם מוזמנים ללחוץ כאן ~

פתיחת קרן השתלמות - איך בוחרים

כאשר אתם רוצים לבצע הליך של פתיחת קרן השתלמות, עליכם לבצע מחקר מקיף בין כל הגופים אשר מנהלים את הקרנות על מנת למצוא את הטובה והמדויקת ביותר עבורכם. בדקו את הנתונים הבאים הנתונים הבאים: 

  • מהו אפיק ההתמחות של אותה החברה המנהלת את הכספים
  • מהי רמת הסיכון שאתם רוצים לקחת בהשקעה שלכם
  • וכמובן החשוב ביותר, מה התשואות לטווח הקצר, בינוני וארוך שהחברה עשתה עבור כלל לקוחותיה בכלל המסלולים.
פתיחת קרן השתלמות

פתיחת קרן השתלמות - התייעצו עם איש מקצוע

פתיחת קרן השתלמות היא צעד מבורך ומבחינה בירוקרטית כמובן שהוא מאוד פשוט. אך על מנת לבחור את הקרן הטובה ביותר עבורכם וכמובן לקבל את התוצאות הכלכליות אליהם אתם שואפים, יש ללמוד ולעשות מחקר מקיף על כל הנושא. אם אין לכם את הידע, הזמן או היכולת לבצע זאת בצורה הטובה ביותר, אנחנו יותר מנמליץ לכם להתייעץ עם איש מקצוע מהתחום הפנסיוני שיעשה זאת יד ביד איתכם.

על מנת לדבר עם איש מקצוע מהתחום, לחצו ממש כאן, ענו על מספר שאלות פשוטות, ואיש מקצוע מהתחום יחזור אליכם בשיא המהירות.

שיהיה המון בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים