3 מקרים למשיכת קרן השתלמות לפני הזמן

משיכת קרן השתלמות לפני הזמן

משיכת קרן השתלמות לפני הזמן

קרן השתלמות היא סוג של תוכנית חיסכון לטווח של 6 שנים, הנחשב לטווח זמן בינוני. קיימים מספר גופים פיננסיים המציעים לקהל הרחב קרנות השתלמות במגוון מסלולי השקעה בעלי רמות סיכון שונות. כך שלפני שבוחרים היכן לשים את הכסף, מומלץ לערוך השוואה בין הגופים השונים ולבדוק את ההתנהלות, את התשואה, את הרווחים בפועל וכמובן את גובה דמי הניהול הניגבים מהלקוח. אך מה עושים כאשר רוצים לבצע משיכת קרן השתלמות לפני הזמן? במאמר הקרוב אנחנו נסקר את הנושא לעומק, כמו כן נביא לכם מספר טיפים מנצחים שיעזרו לכם לעשות את המהלך הכלכלי הנכון ביותר עבורכם.

משיכת קרן השתלמות לפני הזמן​ - יתרון של קרן השתלמות

היתרון הגדול של קרן השתלמות הוא הטבות המס שהיא מעניקה לבעליה. קרן השתלמות היא המכשיר הפיננס היחידי המאפשר חיסכון של כסף ומשיכתו ללא תשלום מס ובתנאי שעברו 6 שנים מפתיחת קרן ההשתלמות. משיכת כספים לפני הזמן תחויב במס בגובה של  47%. כמו כן, חשוב מאוד להגיד ולהדגיש שההטבות המס שקרן השתלמות נותנת לבעליה תקפה גם לעצמאים וגם לשכירים כאחד. מומלץ כמובן לדעת היכן להשקיע את הכספים וכמו כן למצוא את חברת הניהול הטובה ביותר עבורכם. תמיד כדאי להתעדכן בטבלת הביצועים של חברות ההשקעה לטווח קצר, טווח בינוני וטווח ארוך.

משיכת קרן השתלמות לפני הזמן​

מקרים מיוחדים למשיכת קרן השתלמות לפני הזמן

למרות האיסור על משיכת קרן השתלמות לפני הזמן, קבעה רשות ההון 3 מקרים בהם ניתן למשוך את הכסף ולקבל פטור מתשלום המס:

  1. בעלי קרן ההשתלמות מושכים את הכסף בכדי לממן לימודים או השתלמות. המשיכה ללא תשלום מס תתאפשר במידה וקרן ההשתלמות צברה ותק של 3 שנים.
  2. בעלי קרן ההשתלמות הגיעו לגיל פרישה (67 לגברים, בין 60-65 לנשים בהתאם לשנת הלידה). המשיכה ללא מס תתאפשר במידה קרן ההשתלמות צברה ותק של 3 שנים. 
  3. בעליה של קרן ההשתלמות נפטרו. במידה והם החליטו שיש להעביר את הכסף שנצבר למוטבים ניתן יהיה למשוך את הכסף באופן מיידי וללא קשר לותק שצברה הקרן עד יום המוות.
 

מה אפשר לעשות במקום משיכת קרן השתלמות לפני הזמן?

התשובה פשוטה – לקחת הלוואה כנגד קרן השתלמות. מדוע? מפני שתנאי ההלוואה והריביות זולים יותר בהשוואה להלוואה המוכרת מהבנק. למעשה, הלוואה כנגד קרן השתלמות היא ההלוואה הזולה ביותר ובהרבה מאוד מקרים (וכמובן אם התנאים מאפשרים לכם) זה עדיף על משיכת קרן השתלמות לפני הזמן.

  • כנגד קרן השתלמות שצברה ותק מתחת ל- 6 שנים (קרן לא נזילה), ניתן לקחת הלוואה בסכום שאינו עולה על 50% מהסכום שנצבר הקופה.  
  • כנגד קרן השלמות שצברה ותק מעל ל- 6 שנים (קרן נזילה), ניתן לקחת הלוואה בסכום שאינו עולה על 80% מהסכום שנצבר בקופה. 

 

משיכת קרן השתלמות לפני הזמן

ומהי תקופת ההלוואה?

תקופת ההלוואה כנגד קרן השתלמות מוגבלת לתקופה של עד 84 חודשים (7 שנים) ובתנאי ריבית זולים ויתר בהשוואה לבנקים. מדוע הריבית נמוכה יותר? מפני שבמידה והלווה לא יעמוד בתנאים התשלום, יפדו את הכספים שנצברו בקרן ההשתלמות לצורך סגירת ההלוואה. במידה ונותרו כספים בקרן ההשתלמות לאחר החזרת ההלוואה, יוכל בעל הקרן למשוך את היתרה בתום תקופת החיסכון. 

הריבית בהלוואה כנגד קרן השתלמות נקבעת על ידי הגוף הפיננסי המנהל את הקרן ההשתלמות. לרב ההלוואה תהיה עם ריבית קבועה בעלת הצמדה למדד או ריבית פריים ללא הצמדה למדד.

חשוב עוד לדעת לגביי משיכה מקרן השתלמות לפני הזמן

  • כמו שכבר ציינו לפני, חשוב מאוד שתדאגו למסמכים והאסמכתאות הרלוונטיים שאתם אכן רוצים לבצע משיכה מקרן השתלמות לפני הזמן למטרות שאכן רציתן מלכתחילה.
  • חשוב מאוד לשים לב שאם אתם לא עומדים בקריטריונים לקבלת כסף ללא מס, תראו אם בסופו של דבר זה אכן משתלם לכם כלכלית לעשות את המהלך הזה. אולי באמת שווה לכם לשקול את ההלוואה, או מהלכים כלכליים אחרים אשר יטיבו איתכם יותר.
משיכת קרן השתלמות לפני הזמן

משיכה מקרן השתלמות לפני הזמן - התייעצו עם איש מקצוע

כמו שכבר הבנתם מן המאמר, למשיכה מקרן השתלמות לפני הזמן יש את הפרוצודורה שלה או את ההשכלות שלה. אם אינכם שוחים בחומר או שאתם מרגישים אפילו את החשש הכי קטן שאתם עושים מהלך כלכלי שהוא לא נכון, תמיד תתיעצו עם איש מקצוע מהתחום הפנסיוני על מנת שימפה בפניכם את כל האופציות הפיננסיות העומדות מולכם, מה ההשלכות, מה ההטבות וכולי.

על מנת להתייעץ עם איש מקצוע מהתחום הפנסיוני, לחצו ממש כאן, ענו על מספר שאלות פיננסיות קצרות, ואיש מקצוע יחזור אליכם בשיא המהירות. שיהיה המון בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים

בדיקת בי די אי - מה היא בדיקת BDI ומה צריך לדעת? | מהון להון
תיקון אשראי

בדיקת בי די אי

מעוניינים לקחת הלוואה? רוצים להגדיל את מסגרת האשראי שלכם? עוד לפני התנאים והריביות אתם צריכים להכיר את המושג- בדיקת בי די אי. זו הבדיקה הראשונה

קרא עוד »