משיכת קופת גמל ומיסוי ב-2023

משיכת קופת גמל

משיכת קופת גמל

משיכת כספים מקופת גמל יכולה לנבוע ממספר סיבות ביניהן: צרכי מחייה, צרכים רפואיים, שיפוץ הבית או אפילו לצורך מימון חופשה משפחתית. לא משנה מה הסיבה בגינה אתם רוצים למשוך את הכספים, חשוב לבדוק את הנושא לפני שמגישים את הבקשה למשיכת קופת גמל שכן משיכה כזו עלולה לגרור איתה תשלום מס. 

מטרת קופת הגמל היא לאפשר חיסכון לטווח הרחוק (בעיקר לתקופת הפנסיה) ועל מנת לצמצם משיכה שאינה כדין, כלומר משיכה לפני גיל הפרישה, קבעו שלטונות החוק כי ישולם מס אחיד בגובה 35%. במאמר הקרוב נבין לעומק את המשמעות של משיכת קופת גמל וכמובן ניתן טיפים מנצחים שיעזרו לכם להגיע להחלטות הכלכליות והפיננסיות הטובות והנכונות ביותר עבורכם. שתהיה קריאה מהנה!

משיכת קופת גמל ללא מס

למרות ששלטונות החוק קבעו מס אחיד, הם גם קבעו 4 מקרים המכונים מצבי מסכנות בהם ניתן לבצע משיכת קופת גמל ללא תשלום מס:

 1. הכנסה החודשית נמכה ביחס לשכר המינימום – ניתן יהיה למשוך כספים מקופת גמל ללא מס במידה ושני בני הזוג מכניסים בכל חודש שכר נמוך משתי משכורות מינימום. עוד ניתן למשוך כספים ללא תשלום מס במידה ולבני הזוג יש ילדים מתחת לגיל 18.
 2. נכות מעל 75%– ניתן יהיה למשוך כספים מקופת גמל ללא מס במידה והביטוח הלאומי קבע כי העמית (בעל קופת הגמל) או אחד מבני משפחתו מוגדרים כבעלי נכות הגבוהה מ 75%. 
 3. עלויות הטיפול הרפואי – ניתן יהיה למשוך כספים מקופת גמל ללא מס במידה במידה ועלות ההוצאות הכרוכות בטיפול רפואי בעמית או בקרוב משפחתו יהיו גבוהות ב 50% מהכנסתו השנתית.
 4. מוות – ניתן יהיה למשוך כספים מקופת גמל ללא מס במידה והעמית (בעל קופת הגמל) נפטר.
משיכת קופת גמל

משיכת קופת גמל לפני פרישה

הביטוח הלאומי קבע כי גיל הפרישה לגברים בישראל יעמוד על 67 שנים ואילו גיל הפרישה לנשים נע בין 60 שנים ל-ל-65 שנים והוא משתנה בהתאם לתאריך הלידה (פירוט מלא תוכלו למצוא כאן). לאחר גיל זה ניתן למשוך את הכספים ללא תשלום מס, אך שלטונות המס קבעו מקרים נוספים בהם ניתן למשוך את הכספים והלכה למעשה לבצע משיכת קופת גמל:

 1. הכספים הופקדו בצורה עצמאית לקופת הגמל עד דצמבר 2005. בנוסף, צברה הקופה ותק של 15 שנים.
 2. בעלי הקופה עבדו כשכירים והפקידו כספים עד דצמבר 2007 וכעת הגיעו ללגיל 60.
 3. בקופת הגמל נצבר סכום נמוך מ- 95 אלף ₪. בנוסף, בעלי הקופה הגיעו אל גיל הפרישה בהתאם להגדרה שקבע ביטוח לאומי. 
 4. בקופת הגמל נצבר סכום כסף שאינו עולה על 8,000 שקלים.

חשוב לדעת לגביי משיכת קופת גמל

לעיתוי למשיכת קופת גמל יש משמעות רבה שכן משיכה מוקדמת מדי ואפילו בכמה חודשים עלולה להשפיע על הסכום הסופי שיועבר אל חשבון הבנק שלכם. לכן, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע בעלי ידע וניסיון בתחום החיסכון הפנסיוני והמיסוי. אנחנו גם ממליצים להתעדכן באתרים פיננסים מובילים שמראים לכם בזמן אמת את התשואות ואת השינויים בין חברות ההשקעה השונות. חשוב מאוד לקחת בחשבון את מצב השוק. האם השוק בירידה, האם השוק בעלייה, זה ישלים לכם חתיכה משמעותית בפאזל שתעזור לכם לקבל את ההחלטה הפיננסית הנכונה ביותר עבורכם.

משיכת קופת גמל​

הלכתם לאיבוד בכל המידע? אל תחחשו להתייעץ!

 משיכת קופת גמל היא הליך שכדאי להשקיע בו הרבה מחשבה. כמו שכבר הבנתם מן המאמר עד כה, אתם צריכים להיות בקיאים בהרבה מאוד פרטים. עליכם לדעת מה ההשלכות של המהלך שאתם עושים ולשקול לעומק האם זה באמת משתלם לכם. אולי כדאי לכם להשתמש באלטרנטיבות אחרות שיותר יטיבו איתכם ברמה הכלכלית. בכל אופן, אם אתם לא בקיאים בנושא, אנחנו נמליץ לכם להתייעץ עפ איש מקצוע מהתחום הפיננסי על מנת שיעזור לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם.

אם אתם צריכים להתייעץ עם איש מקצוע מהתחום הפנסיוני, אתם יכולים ללחוץ ממש כאן, לענות כל כמה פרטים פשוטים, ואנחנו נדאג שיועץ יחזור אליכם בשיא המהירות לגביי משיכת קופת גמל.

פגישה לגביי משיכת קופת גמל

לרוב, יועצים פנסיונים עורכים עם הלקוחות פגישה בזום או פגישה פרונטלית. על מנת שהפגישה שלכם לגביי משיכת קופת גמל תהיה עניינית, תהיו מוכנים אליה עם החומר שלמדתם כרגע במאמר, וכמובן יהיה עליכם להביא מספר מסמכים שיגרמו לפגישה להיות הרבה יותר עניינית. כגון:

 • מסמכים מזהים
 • דוחות כספיים של ההשקעות שלכם
 • עובר ושב
 • דוחות לגביי כספים שיש בבעלותכם בכל סוג חסכון שבבעלותכם

במהלך הפגישה, למעשה אתם תורידו ביחד עם הסוכן דוח מהמסלקה הפנסיונית, שלמעשה ממפה את כל החסכונות שלכם כרגע. מכאן תוכלו להתקדם ברמה המקצעועית ולראות האם המהלך הזה אכן משתלם עבורכם ברמה הכלכלית.

שיהיה המון בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים