משיכת כספים מקופת גמל ב-2023

משיכת כספים מקופת גמל

משיכת כספים מקופת גמל

משיכת כספים מקופת גמל לא נעשית כלאחר יד. היות ומדובר בכספים המיועדים לתקופת הפנסיה של העמית, מומלץ לערוך בדיקות מקדימות לגבי מיסוי בטרם מבקשים למשוך את הכסף מהקופה. כמובן שצריך להתייחס לעוד מספר פרמטרים חשובים כגון כדאיות כלכלית, צורך וכולי. במאמר הקרוב נסקר את הנושא לעומק, וניתן מספר טיפים מנצחים שיעזרו לכם לקבל את ההחלטב הכלכלית הנכונה והטובה ביותר עבורכם. שתהיה לכם קריאה מהנה!

כאשר רוצים לבצע משיכת כספים מקופל גמל חשוב להבחין בין שני סוגים של הפקדות:

כאשר רוצים לבצע משיכת כספים מקופל גמל חשוב להבחין בין שני סוגים של  הפקדות:

 1. הפקדה לקופת גמל עד שנת 2008. ניתן למשוך את הכספים שהופקדו לאחר גיל 60. הכספים יועברו אל המוטב כסכום אחד והם פטורים מתשלום מס.
 2. הפקדה לקופת גמל לאחר שנת 2008. ניתן למשוך את הכספים שהופקדו לאחר גיל 60. הכספים יועברו אל המוטב כקצבה חודשים. במידה ותרצו למשוך את הכספים כתשלום אחד, תהיה זו משיכה שלא כדין אשר תחויב בתשלום מס בגובה 35% גם אם מדובר במשיכת כספים לצורך פרישה. 

חשוב לדעת כי במידה ותרצו למשוך את כספי קופת הגמל לפני גיל הפרישה, תחוייבו על פי חוק לשלם מס אחיד בגובה 35%.

משיכת כספים מקופת גמל

משיכת כספים מקופת גמל ללא מס – מצבי מסכנות

למרות שהחוק מחייב משיכה מוקדמת של כספים מקופת הגמל, הוא מציין 4 מצבים בהם ניתן למשוך את הכספים ולקבל פטור מתשלום המס. אלה נקראים מצבי מסכנות:

  1. פטירתו של העמית – לאחר שהעמית נפטר יוכלו המוטבים שלו (במידה וציין את שמם ככאלה) למשוך את כספי קופת הגמל ולקבל פטור ממס. 
  2. קבלת נכות – במידה ולעמית או לאחד מבני משפחתו נקבעו לפחות 75% אחוזי נכות ניתן למשוך את כספי קופת הגמל ללא תשלום מס.
  3. גובה הכנסה החודשית נמוך משכר מינימום – כאשר שכרם המשותף של בני הזוג נמוך משתי משכורות של שכר המינימום כפי שנקבע בחוק או אם יש להם ילדים מתחת לגיל 18, אז ניתן לבצע משיכת כספים מקופת גמל ללא תשלום מס.
  4. הוצאות רפואיות גבוהות – במידה וההוצאות הרפואיות של העמית או של קרוב משפחתו גבוהות ב 50% מהכנסתו השנתית, הוא יוכל למשוך את כספי קופת הגמל ללא תשלום מס.

משיכת כספים מקופת גמל ללא מס - לפני גיל 67

על פי הביטוח הלאומי גיל הפרישה לגברים עומד על 67 שנים ואילו גיל הפרישה לנשים נע בין 60 שנים ל-ל-65 שנים בהתאם לשנת הלידה כמתואר בטבלה

שלטונות המס קבעו מספר מקרים בהם ניתן לבצע משיכת כספים מקופת הגמל ללא מס:

 1. המוטב הפקיד כספים בצורה עצמאית לקופת הגמל עד דצמבר 2005 והקופה צברה ותק של 15 שנים.
 2. המוטב הפקיד כספים כשכיר לקופת הגמל עד דצמבר 2004. את המשיכה ניתן לבצע לאחר שחלפו 6 חודשים מסיום העבודה ובתנאי ולא עבד במקום אחר.
 3. המוטב הפקיד כספים כשכיר עד דצמבר 2007 והגיע לגיל 60.
 4. המוטב הגיע לגיל פרישת חובה ובקופת הגמל נחסך סכום נמוך מ- 95 אלף ₪.
 5. סכום הכספים שנחסכו בקופת הגמל נמוך מ- 8,000 שקלים.
משיכת כספים מקופת גמל

השתמשו באתרים מובילים

כדרך אגב, אם אתם צריכים מידע עדכני לגביי תשואות של קופות גמל, השתמשו באתרים מובילים מן התחום על מנת להתעדכן אפילו בזמן אמת לגביי הסטטוסים של כלל הקופות בחברות ההשקעה השונות בשוק. האתרים הללו יכולים לתת לכם מידע מאוד רלוונטי ולהשלים לכם חתיכות חסרות בפזאל על מנת שבאמת תבינו את ההשלכות ואת הכדאיות של המהלך הכלכלי שאתם רוצים לעשות, ובמקרה הזה זה משיכת כספים מקופת גמל. 

משהו לא מובן? תתייעצו עם איש מקצוע!

כמו שכבר הבנתם מן המאמר, לבצע מהלך כלכלי כמו משיכת כספים מקופת גמל זה לא דבר שיש להקל בו ראש. חשוב מאוד לעשות מחקר מקדים על מנת באמת להבין אם אתם עושים את המהלך הכלכלי הנכון עבורכם. אולי בכלל כדאי לכם לקחת הלוואה, אולי כדאי לכם להמתין, אולי הכסף הולך להיות נזיל בקרוב. אם אתם לא בטוחים לגביי אחת מן השאלות הללו, ההמלצה שלנו היא להתייעץ עם איש מקצוע מהתחום הפנסיוני על מנת שיעזור לכם לנתח את המצב הכלכלי שלכם ולעזור לכם להגיע להחלטה הטובה ביותר עבורכם.

אם אתם רוצים להתייעץ עם איש מקצוע מהתחום הפנסיוני, לחצו ממש כאן, ענו על מספר שאלות פשוטות, ואנחנו נדאג שיועץ פנסיוני יחזור אליכם בשיא המהירות על מנת לתת לכם את השירות הטוב ביותר.

שיהיה המון בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים