הציבור זורק כסף לפח: 8.5 מיליון מקרים של כפל ביטוחים רק בישראל

הרכישות הכפולות של כיסוי ביטוחי נעשות בעיקר בביטוחי בריאות, ביטוח למקרה מוות וביטוחי תאונות אישיות. אסף מיכאלי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון והביטוח: "יש צורך אמיתי של הציבור לדעת על מה הוא משלם" 

רשות שוק ההון מגלה כי ישנם 6.5 מיליון מבוטחים – במספרי פוליסות – שלגביהם קיים פוטנציאל ממשי של כפל במוצרי ביטוח, ושיוצרים תשלומים עודפים של מאות מיליוני שקלים מדי שנה מכיסם של המבוטחים. מדובר בכפל פוליסות שהוצף מעלה באמצעות "הר הביטוח".
 
מהנתונים שנאספו במהלך השנה האחרונה, מול חברות הביטוח, עולה כי תופעת כפל הביטוחים, במסגרתה מחזיק המבוטח יותר מביטוח אחד עבור אותו סוג מקרה, היא הכי נפוצה בביטוחי חיים למקרה מוות ובביטוחי תאונות אישיות. בסך-הכול, בשקלול כמה סוגי פוליסות שונים, עולה כי תחום ביטוחי הבריאות הוא המקור המרכזי ביותר לכפילויות בביטוח.
 
בעיית כפל ביטוחים רבה ומלווה את הענף זה שנים, ובמסגרתה ציבור רחב רוכש עוד ועוד כיסוי למקרים, לעתים מעבר לצרכיו האמיתיים (בוודאי בשקלול העלות של הביטוחים הנוספים), ולעתים ממש ללא ערך – מאחר שהתשלום מחברת הביטוח למבוטח ניתן למול חשבונית על הנזק וממש אין מקום לכפילויות, כי אם רק "בביטוח טוב דיו".
 
איפה זה נפוץ? בביטוחי דירה זה קורה לא אחת, עם מעבר לפוליסה שלא דרך סוכנות הבנק ממנו לקח משכנתא אל ביטוח אחר זול יותר, מבלי שהביטוח דרך הסוכנות של הבנק נפסק. גם בפוליסות ביטוחי בריאות יש לציבור די הרבה כפל ביטוחים, דרך מקום העבודה ובפרטי, כשהלקוח בסופו של יום משלם פעמיים ויותר עבור מוצר שאפשר לצרוך רק פעם אחת.

אז מהי הדרך הטובה ביותר להימנע מתופעת כפל ביטוחים?

אחת הדרכים לעשות זאת היא להיכנס להר הביטוח בעצמכם ולבצע בדיקה עצמאית. לאחר שאתם עושים זאת אתם צריכים להתקשר אל חברות הביטוח ולהשיג הצעות מכולן. לאחר שעשיתם זאת, יש להשוות את כל הביטוחים ולמעשה לעשות מכרז בין כל החברות על מנת להשיג את הפוליסה הטובה ביותר עבורכם.

איך תדעו איזה ביטוחים אתם צריכים?

אם להיות פאיירים, זה משהו שחברות הביטוח אמורות להגיד לכם בעצמן, אם הן יעשו זאת על הצד הטוב והאמין ביותר, אנחנו אישית בספק. המטרה העיקרית של כל נציג בחברת ביטוח היא להגדיל את התיק שלכם כמה שיותר על מנת להכניס רווחים יפים מאוד לחברה. אל תשכחו שכפל הביטוחים שלכם התחיל בדיוק מהסיבה הזו.

אז איך בכל זאת ניתן לעשות זאת במלוא המקצועיות?

הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לעבוד עם סוכן ביטוחים פרטי. המטרה העיקרית של סוכן הביטוח היא להתאים את הביטוחים שלכם אליכם כמו כפפה ליד, וכמובן לחסוך לכם הרבה כספים ובעיקר התעסקות מתישה מול חברות הביטוח. הדבר הטוב ביותר בסוכן ביטוח הוא שברגע שצריכים אותו (חלילה וחס כן) הוא תמיד יהיה שם עבורכם וייצג אתכם מול חברות הביטוח במקצועיות.