החזר מס שלילי

החזר מס שלילי

מי זכאי להחזר מס שלילי

מס הכנסה שלילי הוא למעשה מענק עבודה שניתן מרשות המיסים עבור אנשים הנמצאים בקטגוריות ספציפיות אשר לא מרוויחים מספיק כסף בכל חודש. מטרת המענק היא למעשה לעודד אנשים לצאת ולעבוד. האבסורד הוא שהרבה אנשים אינם מודעים לכך שהם זכאים להחזר מס שלילי ולא מגישים בכלל את הבקשה, לא חבל? במאמר הקרוב תגלו האם אתם זכאים להחזר מס שלילי ובשמו השני, מענק עבודה.

לחצו על נגן על מנת לצפות בסרטון של כל זכות לגבי החזר מס שלילי - מענק עבודה

כיצד בוחנים זכאות להחזר מס שלילי?

הזכות למענק עבודה ניתנת לשכירים ועצמאים כאחד העומדים בלפחות אחד מהקריטריונים הבאים בלא יוצא מן הכלל:

  1. האדם אשר מבקש את מענק העבודה הוא לפחות בן 23 ומעלה ויש לו ילדים. חשוב לדעת שמספר הילדים שיש לאותו אדם משפיע ישירות על אופן חישוב המענק והגובה שלו.
  2. ההכנסה החודשית של אותו אדם חייבת להיות גבוהה מ-2000 ש"ח ונמוכה מ-6900 ש"ח.
  3. אם הינך הורה יחיד, קריטריון ההכנסה משתנה והוא עומד על משכורת מינימום של 1300 ש"ח ולא עולה על 11,600 ש"ח.
  4. לאדם אשר מבקש את ההחזר אין בעלות על נכס מקרקעין מסוים העולה על 50% משוויה ומעבר לדירת מגורים נתונה.

כיצד מגישים את הבקשה למענק העבודה?

אם אתם גרים במדינת ישראל, אתם בטח מבינים שאם אתם לא אלו שתגישו את הבקשה, מס הכנסה כנראה לא יעשה זאת בשבילכם. בשונה מהחזר מס רגיל, כאן אינכם יכולים לתת ייפוי כוח לאדם אחר שיעשה זאת עבורכם, וגם אין לכם את האפשרות לעשות זאת עבור אדם אחר. רק האדם אשר מבקש את החזר המס יכול להגיש את הבקשה. את הבקשה להחזר מס שלילי אפשר לעשות רטרואקטיבי ל-6 השנים האחרונות, כאשר שבכל שנה ישנה דרישה אחרת בנפרד.את הבקשה מגישים ללא עלות ויש כמובן להצטייד בטפסים הרלוונטים.

תוך כמה זמן מקבלים את ההחזר מס השלילי

למעשה השאלה תוך כמה זמן מקבלים החזר מס שלילי התלויה בשני גורמים מרכזיים, והם כמובן מגיש הבקשה ורשות המיסים. מצד מגיש הבקשה, עומדת האחריות להגיש את התיק באופן המסודר והקפדני ביותר. חשוב להבין שמס הכנסה הוא גוף עם הרבה מאוד בירוקרטיה שרבים אותה כמיותרת (אך זה מה יש) וחשוב מאוד לעמוד על פי הסטנדרטים שהוא מגיש. תקפידו מאוד לא לפספס שום מסמך ולהגיש את התיק בצורה מסודרת. לפעמים מחסור של מסמך אחד בלבד יכול לעכב את כל הליך הבקשה בכמה שבועות עד חודשים. הגורם השני הוא כמובן מס הכנסה. בתקופות שבהם יש יותר עומס, מן הסתם הבקשה תיקח הרבה יותר זמן וכמובן ההיפך. בתקופת הסגרים של הקורונה, בקשות התעכבו בכמה חודשים בגלל עומס וחוסר בעובדים שהגיעו לעבודה במשרדי מס הכנסה.

הבעיה שנוצרה עקב מענק העבודה

הרעיון העומד מאחורי החזר מס שלילי הוא חיובי וזאת כמובן לעזור לאנשים שיותר מתקשים כלכלית לשמור את האף שלהם מעל המים. אך הפועל ישנם אנשים אשר מנצלים את הגשת התביעה הזאת על מנת לקבל כספים מן המדינה שלא באמת מגיעים להם על ידי זיוף נתונים והעלמת כספים שלא בחוק. חשוב מאוד לציין שהגשת תביעת כזב לקבל ההחזר מרשות המיסים הינה עבירה פלילית. לכן אם אינכם באמת זכאים להטבה הזאת, אל תגישו אותה על מנת לא להיכנס לפינות לא נעימות עם רשות המיסים.

כיצד רשות המיסים עוקפת את הבעיה?

בעבר, רשות המיסים פחות הקפידה על בקשות כוזבות להחזר מס שלילי. אך עם השנים, ככל שהם ראו שהמקרים הללו נהיים יותר ויותר שכיחים, הם התחילו להקפיד על כך יותר על ידי ועדות מיוחדות ומחלקות מסוימות שבודקות כל תיק ותיק לעומק. תוסיפו לכך את הטכנולוגיה שמאוד התפתחה ב-20 השנים האחרונות והקלות שבה ניתן להגיע למידע מסוים דרך האינטרנט, ותבינו שזה לא מומלץ כלל וכלל לנסות ולהסתיר מידע ממס הכנסה או לנסות להגיש להם מידע שהוא לא אמיתי ושיקרי. מס הכנסה ידוע בתור גוף מאוד מחמיר במקרים הללו, והעונשים על מרמה או הסתרה של מסמכים מסוימים יכולים להיות כבדים מאוד ולא נעימים.

האם החזר מס שלילי הוא כמו החזר מס רגיל?

אנשים רבים נוטים להתבלבל ולחשוב שהחזר מס שלילי – מענק עבודה הוא כמו החזר מס רגיל שמבצעים עצמאים בכל שנה או שכירים 6 שנים רטרואקטיבי. ההבדל המהותי הוא התכלית. למעשה החזר מס רגיל שנעשה בכל שנה קורה מעודף תשלום מיסים למס הכנסה בסה"כ באותה שנת מס. זה יכול לקרות בגלל תיאום מס לקוי, מכירת נכס מגורים, גירושין, הפסדים ורווחים בשוק ההון וכולי (לרישמת הקריטריונים המלאה אפשר ללחוץ כאן) בעוד שהחזר מס שלילי מתקיים אך ורק במצבים בהם אותו אדם נמצא בססטוס מסוים בחיים שלו וההכנסה שלו דורשת מענק מהמדינה.

החזר מס שלילי

האם כדאי להיעזר באיש מקצוע?

כמו שכבר ציינו מקודם, בשונה מהחזר מס רגיל שאיש מקצוע יכול לעשות זאת עבורכם, כאן הדבר אינו מתאפשר. למעשה, היחידים שיכולים לבקש בקשה להחזר מס שלילי אלה אותם אנשים ללא מייצג. אך חשוב ואולי אפילו מאוד כדאי להתייעץ עם איש מקצוע על מנת שיארגן ויעזור לכם להכין את התיק כמו שצריך, ואכן יידאג שתקבלו את המענק שמגיע לכם מהמדינה. כמו שכבר הבנתם גם טעות שנעשית בשוגג יכולה להוביל למצב בו לא תוכלו להגיש בקשה למענק הזה כמה שנים קדימה, לכן התייעצות עם איש מקצוע לפני הגשת הבקשה יכולה לחלוטין למנוע את הסיטואציה הפחות נעימה הזאת.

כיצד מוצאים מומחה להחזר מס שלילי?

חשוב להכיר בזה שאין התמחות ספציפית בהחזר מס שלילי. למעשה זוהי עבודה שכמעט כל רואה חשבון יכול להתמודד איתה בצורה הטובה ביותר. כיום אין כמעט אדם אחד שלא מכיר מישהו מהמעגל הקרוב שלו שלא עובד עם רואה חשבון (בין אם הוא שכיר או עצמאי). לכן שמציאת רואה חשבון מהמעגל הקרוב היא דבר יחסית פשוט. אם קרה ואינכם מכירים שום אדם קרוב עם רואה חשבון, תיכנסו לגוגל ותרשמו 'רואה חשבון +מקום המגורים שלכם' ורק תבחרו. רק חשוב מאוד לוודא שהוא אכן איש מקצוע אמין ומקצועי שיודע מה הוא עושה לפני שאתם ניגשים להתייעץ איתו וכמובן לאחר שאתם יודעים את הנקודות החשבונות והזכויות שלכם לאחר קריאת מאמר זה.

אילו עוד דברים חשובים כדאי לדעת על הנושא?

  1. ישנם כפל הטבות: אדם אשר מקבל סיוע מאנשים אחרים או מגורמים עירוניים, ממשלתיים וכולי, יכול גם לקבל החזר מס שלילי.
  2. כמו שכבר ציינו מקודם, מסירת מידע לא נכון זוהי עבירה פלילית לכל דבר.
  3. אדם אשר נתפס שהוא מסר מידע לא נכון, לא יוכל להגיש תביעה להחזר מס שלילי לשנתיים הבאות.
  4. לרשות המיסים יש את האפשרות לבדוק ולהחליט גם אחרי שלוש שנים אם נעשתה טעות מסוימת בחישוב, והיא יכולה לפתע לדרוש את הכסף מכם ובאותה נשימה גם להעניק לכם את הכסף.

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים