החזר מס לשכירים

החזר מס לשכירים

החזר מס לשכירים

עובדים שכירים? משלמים מס הכנסה? סביר להניח שכן. וסביר להניח שאתם גם משלמים מס הכנסה בסכום גבוה יותר ממה שאתם אמורים לשלם. החדשות הפחות טובות הן שלא ניתן למנוע את המצב הזה מראש שכן תשלום של מס הכנסה מחושב באופן ממוצע בתחילת שנת המס. החדשות היותר טובות הן שאפשר להגיש בסוף שנת המס בקשה לקבלת החזר מס לשכירים, והחדשות הטובות עוד יותר הן שאפשר לעשות זאת (להגיש את הבקשה) רטרואקטיבי ל-6 השנים האחרונות. כיצד עושים זאת? מי זכאי? במאמר הנ"ל נסקר הכול.

החזר מס לשכירים - האם אתם זכאים?

יש כמה וכמה פרמטרים שקובעים אם אתם זכאים להחזר מס, כאשר רובם אם לא כולם נוגעים לשינויים שחלו אצלכם או עליכם במהלך שנת המס ולכן העדכון עליהם נעשה בסוף השנה. דוגמאות לפרמטרים שמזכים אתכם בהחזרי מס- שינויים במצב המשפחתי כגון גירושים ותשלומי מזונות או נישואין, הולדה של ילד, מעבר דירה למושב שנמצא ברשימת מס הכנסה כמושב שמזכה בהטבות מס ועוד. הפרמטרים יכולים גם להיות אם לא עבדתם רצוף באותה שנה או שעבדתם אצל יותר ממעסיק אחד וכן הלאה. אלו יכולים כולם להשפיע על גובה המס שתידרשו לשלם במהלך השנה- ולאפשר לכם לקבל החזר מס בסוף השנה.

האם החזר מס לשכירים זה דבר נפוץ?

החזר מס לשכירים הוא דבר נפוץ למדי שכן הרבה שינויים יכולים לחול במהלך השנה אצל עובד שכיר ולגרום לכך שהתשלום החודשי של מס ההכנסה שנדרש לשלם במהלך שנת המס הוא גבוה מכפי שהיה צריך לשלם רטרואקטיבית. לכן מומלץ לשכירים להגיש בקשה להחזר מס אם באופן עצמאי או על ידי חברה המומחית בתחום בכדי לבדוק זכאות וכמובן לקבל החזרי מס בהתאם. חשוב לדעת שהחזרי המס עובדים לשני הכיוונים- במידה ומס הכנסה יגיע למסקנה שהעובד השכיר שילם פחות מס ממה שהיה צריך- הוא יידרש להשלים את הסכום בהתאם.

בדקו אם אתם עומדים באחת הסיבות המזכות בקבלת החזר מס לשכירים:

מדובר ברשימה חלקית של הסיבות הנפוצות ביותר, מומלץ לבדוק מול מס הכנסה או מול גוף מקצועי אם אתם אכן זכאים. בכדי לבדוק זכאות בדקו את התשובות לשאלות הבאות:

  1. האם כל הפרטים שמילאתם בטופס 101 בעבודה מעודכנים ונכונים?
  2. האם עבדתם אצל יותר ממעסיק אחד במהלך שנת המס האחרונה? (או בששת השנים שקדמו לשנת המס הנוכחית?)
  3. האם אתם מקבלים או קיבלתם תשלומים מהמוסד לביטוח לאומי כגון- דמי לידה, דמי אבטלה או תגמול על ימי מילואים?
  4. האם הסטטוס המשפחתי שלכם השתנה? התחתנם או התגרשתם? משלמים או מקבלים מזונות?
  5. האם אתם מעבירים באופן עצמאי כספים לקופות גמל על שמכם או מפרישים עצמאית כספים לביטוחי חיים?
  6. האם בשנה האחרונה תרמתם באופן עצמאי כספים למוסד או מוסדות ציבוריים מוכרים?

אם התשובה על אחת מהשאלות או יותר היא חיובית- יתכן ואתם זכאים להחזרי מס- בדקו!

על פי מה נקבע גודל ההחזר מס לשכירים?

גודל ההחזר מס לשכירים משתנה כמובן מאדם לאדם וישנם הרבה מאוד פרמטרים שונים (הרבה יותר מהכמות שציינו בפסקא הקודמת. למעשה, ככל שאדם עומד ביותר פרמטרים, כך גדלים הסיכויים שלו לקבל החזר מס וכמובן כך גם גדלים הסיכויים שלו לקבל החזר מס גבוה יותר. בגלל הסיבה שישנם הרבה מאוד פרמטרים לבדיקה, והיכולת של האדם הפרטי לעקוב אחריהם ולאגד אותם לתיק אחד במסודר, שווה לשקול את האופציה לפנות לרואה חשבון או כל יועץ פיננסי כזה או אחר שמתעסק בתחום של החזר מס לשכירים. בהמשך המאמר נפרט על שיטות התשלום השונות עבור שירות מן הסוג הזה.

החזר מס לשכירים

האם כדאי לבצע הליך של החזר מס לשכירים לבד?

חשוב מאוד לדעת שלבצע הליך של החזר מס יכול לכאורה הליך מאוד פשוט. הבעיה היא שכל אדם שהתעסק בעברו עם מס הכנסה, יודע שזה גוף עם הרבה מאוד בירוקרטיה וכיוצא בזאת, ההליך עצמו לא הולך לקחת יום ולא יומיים. יתרה מזאת, אתם תהיו חייבים לאסוף הרבה מאוד מסמכים ולהגיש את הכול במסודר למס הכנסה. ישנם הרבה מאוד מקרים, שפספוס של מסמך אחד בלבד יכול לעכב משמעותית את כל ההליך, ובמקרים אף יותר קיצוניים, התהליך יכול להתחיל מהתחלה. אם הליך הגשת הבקשה ואסיפת המסמכים מתבצע כשורה, אתם אמורים לקבל הודעה ממס הכנסה לאחר זמן קצר שהבקשה שלך אושרה וכמובן את הסכום אשר מגיע לכם. הכסף יכול להגיע לחשבונכם תוך מספר שבועות עד מספר חודשים, תלוי בעומס באותה התקופה.

הליך של החזר מס לשכירים עם רואה חשבון

ישנם הרבה מאוד חברות כיום בשוק שמבצעות הליך של החזר מס עבור שכירים במדינת ישראל. לכל רואה חשבון שמתעסק בתחום, יש מערכת שנקראת 'מערכת שעם', שהיא מורידה את כל המסמכים הנדרשים תוך מספר שניות (כמובן שלאחר אישור של הלקוח). ולכן, הליך של החזר מס עם בעל מקצוע מן הסתם יהיה מהיר יותר, וישנו גם סיכוי לא מבוטל בכלל שאיש מקצוע ישיג עבור הלקוח שלו החזר מס גבוה יותר. חשוב מאוד לדעת שאותם הגורמים לא עושים זאת בחינם. לרוב יש להם שתי שיטות תשלום:

  1. הראשונה על בסיס הצלחה בלבד. זאת אומרת שרק ברגע שהלקוח רואה את ההחזר בחשבון הבנק שלו, החברה גובה תשלום. האחוזים של החברות משתנות, לרוב הסכום המקסימלי שהם יגבו יהיה עד 25% מגובה ההחזר.
  2. תשלום קטן בתחילת העבודה + תשלום באחוזים מגובה ההחזר (כמובן שיהיה נמוך יותר)

איך ניתן למצוא איש מקצוע אמין?

בתחום של החזר מס לשכירים, חשוב מאוד למצוא אדם אמין ומקצועי שידע לטפל לכם בתיק כמה שיותר מהר וכמובן שגודל ההחזר יהיה בהתאם. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לקבל המלצה מחבר קרוב או אדם מהמשפחה שביצעו את ההליך הזה בעבר. אם הנושא הזה חדש יחסית לכם ולסביבה הקרובה שלכם, הנה לפניכם כמה טיפים למציאת איש מקצוע אמין דרך האינטרנט:

  1. אתר האינטרנט: אתר האינטרנט של בעל המקצוע הוא למעשה חלון הראווה של העסק שלו. אנחנו נמליץ לכם לקרוא את המאמרים והתוכן שהוא מעלה לאתר על מנת לוודא שהוא אכן יודע על מה הוא מדבר. לרוב, ככל שיש יותר תוכן באתר, כך בעל העסק הוא יותר מקצועי.
  2. לקוחות ממלצים: סביר מאוד להניח שבאתר האינטרנט של אותו בעל עסק, יהיו כמה לקוחות שהמליצו על השירות של החזר מס לשכירים. אין המלצות? שווה לחפש בעל מקצוע אחר. יש המלצות? מעולה! אנחנו נמליץ לכם ליצור איתם קשר ולאמת אותם עם המידע שכתוב באתר האינטרנט על מנת להימנע מסיטואציות לא נעימות בעתיד.

 

היתרונות בביצוע החזר מס לשכירים עם איש מקצוע

היתרונות הם מובהקים והם כמובן הזמן שאותו איש מקצוע חוסך לכם בתוספת הסיכויים לקבלת החזר מס גבוה יותר ממס הכנסה. מנגד זאת, אתם צריכים לקחת את ההחלטה אם אתם מוכנים "לחלוק את הסכום" עם עוד גורם. זה כבר שיקול שלכם. אם אתם זקוקים לאיש מקצוע שיבצע את ההליך בשבילכם, לחצו על 'שאלון הזכאות' מצד שמאל בעמוד, או ממש כאן, ואנחנו נדאג לקשר אותכם לבעל מקצוע אמין ומקצועי שישיג עבורכם את ההחזר המקסימלי בשבילכם במינימום זמן. שיהיה המון בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים