שינוי מגמה? ירידה של כ-28% בלקיחת המשכנתאות בחודש האחרון

משכנתאות

האם תחום המשכנתאות בישראל חווה התמתנות?

לאחר תקופה ארוכה במדינת ישראל שבה שיאי לקיחת המשכנתאות נשברו חודש לאחר חודש, לראשונה מזה תקופה מאוג ארוכה חלה התמתנות קלה של כ-28%. נתונים אלו עלו מבנק ישראל. כלכלנים רבים מייחסים את הירידה הזאת לעלייה בריבית שכולנו כמובן מרגישים וגם בגלל חג הפסח שהבנקים עבדו פחות. חשוב לציין שנתוני לקיחת המשכנתאות עדיין גבוהה יחסית לעומת התקופה אשתתקד.

נתוני לקיחת המשכנתאות בשנה האחרונה

על פי נתוני בנק ישראל שהתפרסמו היום (יום א' – 15.5.2022) חלה ירידה של כ-28% בהיקף לקיחת המשכנתאות במשק הישראלי. הנתון הוא עדיין מאוד גבוה לתקופה אשתקד והיא עומדת על סכום אסטרונומי של כ-10.48 מיליארד שקלים חדשים. מאז תחילת השנה היקף המשכנתאות במדינת ישראל עומד על סכום של כ-45.1 מיליארד שקלים חדשים. זוהי עלייה של כ-47% מהתקופה המקבילה בשנה שעברה, שגם היא הייתה מאוד גבוהה ביחס לשנה שלפניה, שנת 2020.

משכנתאות

האם לעליית הריבית יש חלק בזה?

כמו שכולם יודעים, בחודש אפריל האחרון, בנק ישראל העלה את ריבית המשק ב-0.25%, ל0.35%. כמו כן, בחודש אפריל, חגגנו כולנו את חג הפסח. מה שהשאיר הרבה מאוד ישראלים בבתים או בחופשות, וכמובן שהבנקים לא עובדים כמו בכל תקופה רגילה בזמנים הללו. על פי ההערכות, ככל שהריבית תעלה יותר במשך השנה, קח נראה את שוק הנדל"ן והמשכנתאות הישראלי מתקרר לאט לאט.

שינויי המסלולים על פי מדד המחירים לצרכן

על פי נתונים שפורסמו על ידי בנק ישראל, חלה ירידה משמעותית בהיקף ההלוואות צמודות המדד. וכמובן שמנגד בהלוואות אשר לא צמודות למדד, נרשמה עלייה משמעותית. אפשר להסיק מכך שעקב העלייה במדד המחירים לצרכן, האזרחים מעדיפים לשמור על הכסף שלהם כמה שיותר ולהתרחק מהלוואות שעתידן להתייקר משמעותית עם הזמן.

משכנתאות

איזה מסלול עדיין הכי משתלם?

מהתאחדות יועצי המשכנתאות בישראל נמסר כי המסלול אשר נשאר הכי משתלם למרות העליות הגבוהות במשק הוא מסלול הפריים. זאת בגלל העלייה המשמעותית של המסלולים האחרים. כמו כן, נמסר גם שכיום התשלום הראשוני של המשכנתא הוא הרבה יותר גבוה ממה שהיה בעבר, וזאת היא סיבה ישירה לכך שיש ירידה משמעותית בהיקף לקיחת המשכנתאות לעומת החודשים האחרונים.

האם עדיין משתלם לקחת משכנתאות?

אין כיום אף אחד בשוק אשר יכול לצפות מה יהיה בשוק היום או מחר. לקיחת משכנתא בישראל צריכה להיעשות בחוכמה, ואי אפשר לעולם לתפוס את השוק במצב האופטימלי ביותר. צריך תמיד לקחת בחשבון שיהיו עליות וירידות של ריבית לאורך כל תקופת המשכנתא. לכן, תמיד צריך להיות אם היד על הדופק ולתפוס את ההזדמנות כאשר היא ניצבת מול הפנים. משכנתא היא לא עסקה שנשארת כמו שהיא לאורך כל החיים, ותמיד מומלץ לבדוק אותה ובמידת הצורך לבצע פעולה של מחזור משכנתא. כמו כן, ההמלצות הן להתייעץ עם יועץ משכנתאות פרטי אשר יתכנן את המשכנתא הטובה ביותר עבורכם.

משכנתאות

עדיין משתלם לקחת משכנתאות לכל מטרה?

השאלה הזאת בסופו של דבר תלויה אך ורק בדבר אחד, והיא במצב הכלכלי שלכם היום ואם אתם אכן יכולים לעמוד בהלוואה הזאת או האם היא באמת הכרחית. למשכנתא לכל מטרה יש יתרונות רבים, והיתרון הגדול ביותר מכולם הוא היכולת בסופו של דבר לאחד את כל ההלוואות למקום אחד, לשלם הרבה פחות כסף בכל חודש, וכמובן לחסוף גם בריביות. אם יש לכם הרבה הלוואות קטנות בריביות נמוכות, יכול להיות שזה עדיין יכול להקל עליכם משמעותית. כמובן, אל תשכחו את הריביות באתם משלמים על המינוס ולחברות האשראי על תשלומים בכרטיס האשראי שלכם. למרות עליית הריבית על משכנתאות, זה שווה בדיקה!

תכנון פיננסי מקדים

למרות עליית הריבית על המשכנתאות, עדיין ניתן לראות שיש עלייה משנה לשנה בהיקף לקיחת ההלוואות. וזאת הסיבה שהרבה מאוד ישראלים מתכננים את המסלול הפיננסי שלהם על ידי איש מקצוע כדי להגדיל את הונם העצמי, או לקנות את דירת חלומותיהם באמצעות משכנתא אטרקטיבית והכי חשוב מתוכננת ומדויקת.  שימוש באיש מקצוע מהעולם הפיננסי, יכול לחסוף הרבה מאוד כספים ובעיקר הרבה טעויות כלכליות שיכולות לגרום נזק רב מאוד בעתיד. אנחנו נמליץ לכם לחקור טוב את התחום לפני שאתם נכנסים אליו, ואם לא, אל תחסכו כספים על איש מקצוע אשר ילווה אותכם לאורך כל הדרך. שיהיה הרבה בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים