13 הקריטריונים העיקריים להחזר מס

החזר מס

13 הקריטריונים להחזר מס מהמדינה

בשנים האחרונות גוברת המודעות כלפי כספי המיסים היושבים חסרי מעש בקופת המדינה. אותם הכספים השייכים לעובד החרוץ הישראלי במשק. אותם כספים ככל הנראה ישארו בקופת המדינה עד שלא תדרשו אותם. תהליך זה נקרא החזר מס, ובמאמר הקרוב נדבר על כל הקריטריונים אשר יכולים לזכות אותכם בהחזר זה תוך זמן קצר מרגע הגשת הבקשה לרשות המיסים.

גובה השכר

גובה השכר של האדם המבקש את החזר המס הוא בין הקריטריונים החשובים ביותר אשר יקבעו אם מגיע לכם את ההחזר מן רשות המיסים. ברוב המקרים השכר הממוצע שלכם יצטרך להיות מינימום 7,500 ש"ח על מנת שאכן תהיו זכאים. אם השכר שלכם לא עומד בגובה הזה, יכול להיות שיהיו עוד קריטריונים אחרים אשר יזכו אותכם.

שכיר או עצמאי

הסטטוס התעסוקתי שלכם הוא גורם משמעותי בהליך של החזר מס. למעשה כל עצמאי במדינת ישראל מבצע תהליך של החזר מס ברמה השנתית על ידי רואה החשבון שלו. אם אתם לא מיוצגים על ידי רואה חשבון ואתם עושים זאת בעצמכם, ישנו סיכוי מאוד גבוה שמגיע לכם החזר מס. ואם אתם שכירים, אתם יכולים לבקש החזר מס של עד 6 שנים רטרואקטיבי. 

החלפת מקומות עבודה

אחד הקריטריונים המשפיעים ביותר על גובה החזר המס שלכם הוא התדירות בה החלפתם עבודה. למעשה אם החלפם הרבה מקומות עבודה בשנים האחרונות והמשכורות שלכם ישתנו, ישנו סיכוי מאוד גבוה ששילמתם מס יותר מאשר הייתם צריכים. סביר מאוד להניח שרואה החשבון של המעסיק החדש לא יעשה זאת בשבילכם אלא אם כן תדרשו זאת. זאת אחת הסיבות שאנשים שמחליפים הרבה מקומות עבודה זכאים להחזר מס מהמדינה.

גובה תשלומי המס שלכם

הקריטריון הזה הוא הנגזרת של הקריטריון הקודם. אם החלפתם מקומות עבודה או שאפילו השכר שלכם ישתנה במקום העבודה שלכם (ירד/עלה) ישנו סיכוי סביר מאוד שלא בוצע לכם תיאום מס כמו שצריך. ובמקרה כזה, יכול להיות ששילמתם מס הרבה יותר גבוה ממה שאתם הייתם אמורים לשלם ומגיע לכם כמובן החזר מס.

האם נולדו לכם ילדים ב-6 השנים האחרונות?

לא הרבה מודעים לכך, אך מדינת ישראלית נחשבת למדינה מאוד סוציאליסטית ביחס למדינות השכנות שלנו. כאשר נולד לכם ילד, מגיעות לכם למעשה הטבות מס שמרבית מן האזרחים לא מממשים אותם כלל וכלל. לכן אן נולד לכם ילד ב-6 שנים האחרונות ולא הגשתם בקשה להחזר מס, ישנו סיכוי מאוד גבוה שהפרמטר הזה יעזור לכם לקבל החזר.

האם הייתם באבטלה ב-6 השנים האחרונות?

כאשר אתם נמצאים בתקופת אבטלה, אתם עדיין צריכים לשלם את התשלומים החודשיים שלכם עבור המדינה. תשלומים כמו ביטוח לאומי וכולי. בהרבה מאוד מקרים, בתקופות הללו, המדינה דווקא נחלצת לעזרה ומגיעות לכם הטבות מס מסוימות שישאירו את האף שלכם מעל לפני המים. אם הייתם באבטלה, זה יכול להיות קריטריון מרכזי שיקבע את גודל החזר המס שלכם.

החזר מס

האם קיבלתם פיצויי פרישה או פנסיה?

כל אדם אשר עובד במקום מסוים הרבה זמן, מקבל פיצויי פרישה כאשר הוא עוזב. וכמובן כל אדם שהגיע לגיל הפרישה, מתחיל לקבל את קצבת הפנסיה שלו. ישנם לא מעט מקרים שהמס שאותם אנשים משלמים עבור הכספים הללו, הוא יותר גבוה ממה שהם היו צריכים לשלם עקב תשלומים אחרים שהם מבצעים. כאשר הקיזוז הזה לא מתבצע כמו שצריך, יש צורך בבדיקה שאולי מחייבת החזר מס מהמדינה.

הכנסות ממספר מקומות

ישנם לא מעט אנשים אשר מקבלים תשלומים מכל מיני מקומות. אלו יכולים להיות אנשים שעובדים בשתי עבודות בו זמנית, אלו יכולים להיות אנשים שמנהלים עסק קטן תוך כדי העבודה שלהם כשכירים. ישנם הרבה מאוד מקרים בהם אותם אנשים לא מבצעים תיאום מס כמו שצריך, ומשלמים יותר כספים למס הכנסה ממה שהם צריכים בפועל. אלו אחד הקריטריונים המרכזיים המשפיעים ישירות על גובה החזר המס.

תואר אקדמי

מדינת ישראל מאוד תומכת באנשים שהולכים להשכלה גבוהה. למעשה לסטודנטים במדינת ישראל, ישנם הרבה מאוד הטבות כספיות אחרות ושונות. אם אתם סטודנטים, או שבני הזוג שלכם הם סטודנטים, ישנו סיכוי לא מבוטל בכלל שמגיעות לכם הטבות מס שלעולם לא מימשתם אותם.

הוצאות על בתי אבות או מקומות סיעודיים

מדינת ישראל מאוד תומכת בקבוצת הגיל השלישי וכמובן באותם אנשים הצריכים לכלכל זאת. לכן, אם יש לכם קרוב משפחה שאתם משלמים את הוצאות הטיפול בו, כנראה שמגיע לכם החזר מס מהמדינה. כמובן שאתם תהיו צריכים להגיש את כל ההוצאות והקבלות אשר מוכיחות את הקריטריון הזה. לכן, חשוב לשמור כל מסמך ומסמך.

ביצוע עסקת מקרקעין - תשלום מס שבח

הקריטריון הזה הוא אחד המשפיעים ביותר על גודל החזר המס שתקבלו. אם ביצעתם כל סוג של עסקת נדל:ן ושילמתם מס שבח עליה, ישנו סיכוי גבוה מאוד שאם אתם עובדים ומשלמים את תשלומי המיסים שלכם על פי חוק, כנראה ששילמתם סכום גבוה יותר ממה שהייתם צריכים בפועל באותה שנת מס ומגיע לכם החזר מס מהמדינה. עסקת המקרקעין כוללת קניית דירה חדשה, דניית דירה שניה, עסקה ישירות מהקבלן ואפילו עסקת נדל"ן לטווח הקצר.

תשלומי מזונות

אם במידה ואתה גבר גרוש המשלם כל חודש מזונות ותוך כדי משלם את תשלומי המיסים שלך בגין עבודתך כחוק, ישנו סיכוי לא מבוטל כלל וכלל שהנך זכאי להחזר מס מהמדינה. ככל שכמובן תשלומי המזונות שהינך משלם גבוהים יותר, כך גדלים הסיכויים שלך לקבל החזר גבוה יותר מרשות המיסים.

תושבי פריפריה

על מנת לצמצם את הפערים החברתיים במדינת ישראל, תושבי הפריפריה זכאים לתשלומי מיסים מופחתים. כך שאם מצאתם את עצמכם עונים כן על חלק מן הקריטריונים שציינו במאמר, ישנו סיכוי גבוה מאוד שעצם היותכם תושבי הפריפריה יזכה אותכם בהחזר מס גבוה יותר.

כמות הקריטריונים קובעת

חשוב מאוד לציין שאתם לא צריכים למצוא את עצמכם בכל הקריטריונים שציינו המזכים בהחזר מס מהמדינה. לכל קריטריון יש את הגודל והחשיבות שלו, ולפעמים אך ורק קריטריון אחד יכול לזכות אותכם בהחזר מס. כמובן שככל שאתם עומדים בכמה שיותר קריטריונים שציינו, החזר המס שתקבלו מרשות המיסים יהיה גבוה יותר. חשוב מאוד לציים שגובה החזר המס לא לא משפיע על המהירות בא תקבלו זאת. החזר של 2,000 שקלים והחזר של 30,000 שקלים שווה ערך מבחינת זמני הקבלה.

ומה עם החזר מס שלילי?

אנשים נוטים קצת להתבלבל בין החזר מס על תשלומי מס גובים לבין החזר מס שלילי שהוא למעשה סוג של מענק עבודה מהמדינה לאנשים מעוטי יכולת או אנשים שעומדים בקריטריונים מסוימים המזכים אותם בהטבות כלכליות מסוימות. אם לא מצאתם את עצמכם בין כל אחד מהקריטריונים שציינו בכל המאמר, יכול להיות שאולי אתם תהיו זכאים להחזר מס שלילי.

איך מגישים בקשה להחזר מס?

את הבקשה של החזר המס אפשר להגיש בקלות לרשות המיסים על ידי מילוי של כמה טפסים פשוטים שניתנים להורדה דרך האינטרנט. כאשר מגישים בקשה להחזר מס, תצטרכו להתייצב לפחות פעם אחת פיזית על מנת לתת את הטפסים (רק שליחה דרך המייל או באתר לא תספיק לכם). לאחר שהגשתם את הבקשה, תצטרכו להמתין מספר חודשים בודדים ובמקרים של עומס קיצוני, זמן ההמתנה יכול להיות אפילו מעל לחצי שנה. כאשר הבקשה שלכם תאושר, אתם תקבלו סמס או מייל מרשות המיסים על גובה ההחזר שמגיע לכם. ותמיד תוכלו לעקוב אחר זאת באזור האישי שלכם באתר רשות המיסים. כמובן שברגע שהתשלום יישלח אליכם, תקבלו התראה מרשות המיסים לגבי זאת. 

האם כדאי להגיש מס לבד או עם איש מקצוע?

השאלה הזאת תמיד עולה לכל אדם אשר רוצה להגיש בקשה להחזר מס. האם לעשות זאת לבד או האם לעשות זאת באמצעות של איש מקצוע. כמובן שיש חסרון ויתרון לכל דבר. כאשר אתם מגישים את הבקשה להחזר, תקחו בחשבון שישנם הרבה מאוד מסמכים ובירוקרטיות שונות ואחרות שאתם תהיו צריכים להתמודד עמם. לפעמים זה יכול לקחת הרבה מאוד זמן, ופספוס של מסמך אחד פשוט יכול לעלות לכם בלא מעט זמן יקר וכאבי ראש מיותרים.

התהליך עם איש מקצוע

כאשר אתם מגישים את הבקשה באמצעות איש מקצוע, כמובן שבסופו של דבר אתם הולכים להישאר עם פחות כסף בכיס מפני שעליכם לשלם עבור השירות של אותו בעל מקצוע. אך כיום ישנם הרבה מאוד חברות המעניקות טיפול בהחזרי מס בתשלום מבוסס הצלחה בלבד. זה אומר למעשה שהם גובים אחוז מסוים מגובה ההחזר שלכם רק כאשר הוא כבר נמצא בחשבון הבנק שלכם. לכן אפשר להגיד שזה Win win situation לשני הצדדים. וכמובן שאתם הולכים לראות את הכסף בחשבון הבנק שלכם הרבה יותר מהר.

כיצד מוצאים איש מקצוע אמין להחזר מס?

כיום נמצאים אנשים בשוק שזיהו את הקלות בא אפשר לעשות כסף על אזרחים שלא באמת מודעים לתהליך והאם מגיע להם החזר מס מהמדינה. למעשה, איש מקצוע יוכל להגיד לכם תוך זמן קצר האם באמת מגיע לכם החזר מס ולפעמים הוא גם יוכל להגיד לכם פלוס מינוס כמה אתם עתידיים לקבל. לכן, חשוב מאוד לדעת אם איזה בעל מקצוע ללכת ולעשות את התהליך על מנת באמת לקבל שירות אמין ומקצועי אשר ישתקף בסופו של דבר עם החזר גבוה בחשבון הבנק שלכם. אם ברצונכם למצוא איש מקצוע אמין שיבצע עבורכם בדיקה ללא עלות להחזר מס מהמדינה, לחצו על הכפתור בצד שמאל בעמוד, 'שאלון זכאות' או לחצו ממש כאן, ואנחנו נדאג לקשר אותכם לאיש מקצוע אמין במהירות שיא. שיהיה המון בהצלחה!

שתפו אותנו

אולי יעניין אותך לקרוא גם על הנושאים הבאים